Z dniem 27 lutego 2020 roku wchodzi w życie nowelizacja Prawa własności przemysłowej, implementująca przepisy unijne, w tym dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej. W związku z czym wprowadzone zostaną, między innymi, nowe rozwiązania w zakresie ochrony uprawnionych z praw własności przemysłowej przed naruszeniami ich praw.
Na mocy zmian, uprawniony – w przypadku naruszenia jego praw (np. w związku z bezprawnym używaniem znaku towarowego) – może skierować do sądu, jeszcze przed wniesieniem pozwu, wniosek o zabezpieczenie dowodów, w szczególności poprzez zajęcie próbek towarów, materiałów lub narzędzi użytych do produkcji lub dystrybucji tych towarów oraz związanych z nimi dokumentów. Może także skierować do sądu wniosek o nakazanie naruszającemu udzielenia informacji koniecznych dla dochodzenia roszczenia, w tym o pochodzeniu, sieciach dystrybucji, ilości i cenach towarów lub usług.
Przy złożeniu wniosku o zabezpieczenie dowodów, konieczne będzie uprawdopodobnienie przez wnioskodawcę roszczenia z tytułu naruszenia prawa własności przemysłowej lub zagrożenia jego naruszenia. Z kolei przy wniosku informacyjnym wystarczające będzie przedstawienie wiarygodnych okoliczności wskazujących na naruszenie prawa. Wprowadzone rozwiązania mają na celu umożliwienie uprawnionemu reagowania w sytuacjach, gdy posiada on wiarygodne informacje, że doszło do naruszenia jego praw, ale brakuje mu wystarczająco szczegółowych informacji, aby mógł skutecznie dochodzić swoich praw.