W dniu 28 października 2020 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającej tzw. „estoński CIT” czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Wprowadzone nowelizacją rozwiązania mają stanowić alternatywę dla tradycyjnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych.
Istotą estońskiego CIT jest zmiana momentu powstania obowiązku podatkowego, który w tym wypadku przypada na moment wypłaty zysków ze spółki. Skorzystanie z nowego schematu rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych jest dobrowolne, co oznacza, że to podatnik decyduje czy chce rozliczać się w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych. Oczywiście podatnik musi spełniać szereg wymogów wskazanych ustawowych, pozwalających mu na skorzystanie z tej formy opodatkowania.
Podatnik może wybrać estoński CIT na okres 4 lat. Okres ten ulega przedłużeniu o kolejne 4 lata, jeśli podatnik w dalszym ciągu spełnia kryteria określone w ustawie.
Z nowego rozwiązania nie będą mogły skorzystać spółki komandytowe i spółki komandytowo-akcyjne.