We wtorek 13 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie (pełniący rolę Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) poinformował o wstrzymaniu bezwarunkowej zgody Prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen.
Decyzja Sądu jest istotna nie tylko ze względu na kluczowy dla polskiego rynku prasy charakter przejęcia. Staje się także ważna ze względu na interpretację – przedstawioną przez Sąd – przepisów dotyczących koncentracji. Postanowienie może mieć więc istotne znaczenie dla pozostałych transakcji fuzji i przejęć w Polsce, w tym m.in. w branży informatycznej czy telekomunikacyjnej.
Niezgodny z prawem proces koncentracji
W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że – w przypadku zaskarżenia decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji – obowiązkiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest wtrzymanie jej wykonania. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której nieostateczna decyzja Prezesa UOKiK byłaby wykonywana przez zainteresowane strony. Tymczasem przepisy jasno przewidują możliwość zaskarżania decyzji Prezesa UOKiK w przedmiocie koncentracji. W przypadku braku wstrzymania wykonania takiej decyzji łączące się przedsiębiorstwa przeprowadzałyby proces koncentracji, który mógłby zostać następnie uznany za niezgodny z prawem. Sąd zakwestionował tym samym literalną wykładnię art. 97 UOKiK. Zgodnie z nią koncentrację można przeprowadzać tuż po uzyskaniu decyzji Prezesa UOKiK, niezależnie od jej zaskarżenia.
W konsekwencji
Wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK oznacza w praktyce konieczność powstrzymania się przez Orlen od wykonywania praw udziałowych w Polska Press. Do momentu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego.
Zagrożenie dla branży IT?
Powyższe orzeczenie nie pozostaje bez znaczenia dla innych transakcji fuzji i przejęć na rynku polskim. Przypominamy, że – zgodnie z treścią znowelizowanej w czasie pandemii Ustawy o kontroli niektórych inwestycji (Dz.U. z 2020 r. poz. 2145) – Prezes UOKiK uzyskał kompetencję kwestionowania transakcji dotyczących nabywania udziałów oraz innych form koncentracji wielu firm, w tym m.in. działających w branży informatycznej, o ile ich obroty przekraczają rocznie 10.000.000 EUR. W konsekwencji rozwijający się prężnie rynek IT w Polsce będzie coraz częściej wnioskował o zgody UOKiK na transakcje inwestycyjne. Orzeczenie w sprawie Polska Press może więc mieć dla takich spółek szczególne znaczenie w przyszłości.