Zakończyły się konsultacje II tomu Rekomendacji Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych dotyczących zamówień na systemy informatyczne.
Opracowanie Rekomendacji stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zamówienia związane ze światem IT, wobec postępującej informatyzacji kolejnych sektorów. W czerwcu 2020 r. opublikowany został I tom Rekomendacji. Zagadnienia dotyczyły czynności przygotowawczych jeszcze przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na systemy informatyczne.
Nowo opracowany II tom Rekomendacji dotyczy samego opisu przedmiotu zamówienia. Drugą istotną kwestią jest przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na system informatyczny – co również poruszono w Rekomendacjach.
Dokument stanowi zbiór dobrych praktyk i przydatnych wskazówek. Odbiorcami są zamawiający stojący przed wyzwaniem przeprowadzenia skomplikowanego postępowania o udzielenie zamówienia na system IT. Rekomendacje opracowała grupa robocza współtworzona przez przedstawicieli UZP oraz reprezentantów zrzeszeń branżowych z sektora IT, które wyraziły chęć uczestniczenia w projekcie.
Dokument został publikowany na stronie UZP celem udostępnienia udziału w rekomendacjach możliwie najszerszemu gronu podmiotów.
Długo oczekiwane rekomendacje zawierają porady o charakterze ogólnym, a także wytyczne dotyczące wysoce wyspecjalizowanych elementów dotyczących zamówień na systemy IT. Zamawiający znajdą w nich m.in. wskazówki związane z udzielaniem zamówień zarówno na wdrożenie, utrzymanie czy rozwój systemów, jak również zamówień o mieszanym przedmiocie, zamówień obejmujących usługi SaaS, IaaS, PaaS. Dostępne są tam także wskazówki dotyczące prawidłowego sposobu określania parametrów systemu i opisu kryteriów równoważności czy też ocena możliwości udzielania zamówień w modelu Time&Material. Sporo uwagi poświęcono również kwestiom dotyczącym nabywaniu uprawnień do korzystania z praw własności intelektualnej do systemu, transferowi wiedzy i innym sposobom przeciwdziałania zjawisku vendor lock-in.
Rekomendacje kładą przy tym znaczący akcent na pewnej dobrze znanej przedstawicielom branży okoliczności. Wszystkie zamówienia na systemy informatyczne, podobnie jak same systemy, posiadają własną, zazwyczaj niepowtarzalną specyfikę. Ta z kolei w każdym przypadku powinna indywidualizować sposób przygotowania zamówienia oraz opracowania dokumentacji postępowania.
Pojawia się przy tym jeden z najistotniejszych elementów i obowiązków zamawiającego. Mowa tu o możliwie najbardziej precyzyjnym określeniu jego oczekiwań co do samego systemu czy też zamawianych usług i świadczeń im towarzyszących. Te wyznaczniki bezwzględnie determinują udzielenie zamówienia w pełni odpowiadającego potrzebom zamawiającego.
Wiele osób niecierpliwie oczekuje na publikację finalnej wersji Rekomendacji. Wciąż pojawiają się nowe pytania związane ze stosowaniem ustawy Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 1 stycznia 2021 r.
Zgodnie z zapowiedziami UZP tom II Rekomendacji ma stanowić dopiero początek zmian. UZP zależy na stałym poddawaniu społecznym konsultacjom projektów kolejnych zbiorów dobrych praktyk. W związku z tym zapowiada się publikowanie nowych tomów.