Przewiduje się, że wiele branż negatywnie odczuje finansowo skutki zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Jednak nie wszystkie z nich zostaną dotknięte nowymi regulacjami w tym samym stopniu. Przy spełnieniu odpowiednich warunków przedsiębiorcy z sektora IT mogą się postarać o znaczne zniwelowanie niekorzystnych skutków Polskiego Ładu dla swoich portfeli.
Jak zapłacić jak najmniej?
Nowy rok podatkowy to okazja do zmiany formy opodatkowania (np. z podatku liniowego 19%) na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Decydując się na ryczałt, podatek płaci się od przychodu. Stawka opodatkowania jest różna – może wynosić 17%, 15%, 12% czy nawet 8,5%. Jeśli przedsiębiorca ma wysokie przychody, a zarazem niskie koszty uzyskania przychodów, to ryczałt może być dla niego szczególnie interesujący. Kluczem do efektywnego i bezpiecznego korzystania z ryczałtu jest odpowiednie dopasowanie przedmiotu prowadzonej działalności (świadczonych usług) do kodów PKWiU. To z kolei wpływa na możliwość zastosowania danej stawki procentowej ryczałtu.
Z opodatkowania w formie ryczałtu mogą skorzystać zwłaszcza specjaliści z branży IT prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – programiści, testerzy, architekci oprogramowania, itd.
Jak możemy pomóc?
Nasza Kancelaria zapewnia konsultacje dla osób zainteresowanych bezpiecznym stosowaniem ryczałtu. Pomagamy w zaklasyfikowaniu świadczonych usług pod właściwe kody PKWiU, opiniujemy zamierzoną do stosowania stawkę procentową ryczałtu, podpowiadamy i realizujemy dalsze działania minimalizujące ryzyka podatkowe.
Zachęcamy do konsultacji z naszymi ekspertami. Warto pamiętać, że czas na zmianę formy opodatkowania upływa zasadniczo 21 lutego 2022 r. Do podjęcia przemyślanej decyzji o przejściu na ryczałt pozostało więc niewiele czasu. Zapraszamy do kontaktu!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!