Coraz częstszą praktyką wśród polskich inwestorów jest lokowanie kapitału w amerykańskich start-upach. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań, jest ciesząca się rosnącą popularnością umowa SAFE. W artykule przygotowanym dla portalu Infor.pl associate, radca prawny Paweł Machowski przybliżył jej najważniejsze zagadnienia, a także wskazał potencjalne ryzyka inwestycyjne, z jakimi wiąże się ten typ umowy.
Czym jest umowa SAFE?
SAFE jest rodzajem umowy, na podstawie której inwestor wpłaca do spółki kapitał skonwertowany w ramach kolejnej rundy finansowania, czyli emisji udziałów dla zewnętrznego inwestora. Wpłacony kapitał powinien zostać skonwertowany na udziały wedle wyceny spółki dokonanej na potrzeby przeprowadzenia rundy finansowania, przy czym umowa SAFE może przewidywać górny limit wyceny lub zniżkę od niej.
Zalety umowy SAFE
Ze względu na swoją specyfikę, umowy SAFE zapewniają możliwość szybkiego ulokowania kapitału inwestora na koncie spółki. Z tego względu do jej najważniejszych zalet można zaliczyć:
- Szybka transakcja przy niskich kosztach – Wzór umowy SAFE zawiera wszystkie najważniejsze kwestie związane z finansowaniem start-upu. Do ustalenia pozostają wyłącznie preferencje związane z wyceną, co w dużym stopniu pozwala uniknąć długotrwałych negocjacji.
- Bezpieczne negocjacje – Wzór umowy SAFE został skonstruowany w ten sposób, by zabezpieczyć najważniejsze interesy obu stron transakcji.
- Równoległe finansowanie – Brak skomplikowanych formalności sprawia, że start-up może szybko pozyskać finansowanie zewnętrzne od jednego z inwestorów, również sytuacji, gdy negocjacje z innymi pozostają nierozstrzygnięte.
Ryzyka inwestycyjne w umowie SAFE
Mimo niewątpliwych korzyści dla obu stron negocjacji, umowa SAFE nie jest pozbawiona ryzyka inwestycyjnego. Do kwestii zagrażającym inwestorom należy zaliczyć:
- Brak kontroli inwestora nad projektem – umowa SAFE nie uprawnia inwestora do sprawowania jakiejkolwiek kontroli nad działaniem spółki
- Sztywne ramy inwestycji – Inwestorzy planujący skorzystanie z wzoru umowy SAFE powinni mieć na uwadze, że dokument ten nie nie przewiduje możliwości parametryzacji inwestycji.
- Brak żyrantów – Za zwrot inwestycji odpowiada wyłącznie spółka, która najczęściej znajduje się na etapie rozwoju seed lub start-up. Specyfika umowy SAFE zwiększa zatem ryzyko tego, że inwestor nie odzyska części wpłaconego kapitału.
Więcej praktycznych informacji na temat umów SAFE znajdą Państwo w artykule opublikowanym w serwisie INFOR.pl. Serdecznie zapraszamy do lektury!