14 czerwca Parlament Europejski przyjął projekt tzw. AIACT, który jest pierwszym na świecie zharmonizowanym zestawem przepisów prawnych dotyczących sztucznej inteligencji. Wydarzenie to wywołało ożywioną dyskusję w całym środowisku prawniczym, w tym również mediach branżowych. Specjalnie dla serwisu Prawo.pl swoje stanowisko w całej sprawie przedstawił partner KWKR, radca prawny, Łukasz Wieczorek.
Ekspert KWKR mówi jasno – projekt to krok w dobrą stronę
W ostatnich miesiącach tematyka AI wzbudziła ogromne zainteresowanie opinii publicznej. Spektakularne możliwości narzędzi takich jak ChatGPT otworzyły przed przedsiębiorcami niedostępne dotąd możliwości rozwoju i usprawnień procesów biznesowych. Wraz ze wzrostem popularności sztucznej inteligencji, coraz wyraźniej nawarstwiały się również wynikające z niej zagrożenia. Szybko stało się jasne, że współczesne porządki prawne nie są w stanie uregulować działania AI w sposób zabezpieczający interesy wszystkich uczestników życia społecznego.
Przyjęcie przez Parlament Europejski tzw. AIACT to przełomowy krok w kontekście regulacji prawnych dla działania sztucznej inteligencji. Założenia projektu ocenił szef działu TMT/IT kancelarii KWKR, Łukasz Wieczorek. Specjalista KWKR podkreślił, że projekt jest ważnym krokiem w kierunku nadaniu AI bardziej etycznej i przyjaznej człowiekowi „twarzy”. Łukasz zaznaczył jednocześnie, że AIACT nie rozwiąże w sposób natychmiastowy wszystkich wątpliwości związanych z działaniem AI w kwestii np. prawa autorskiego.
Cały komentarz naszego eksperta, a także opinie innych specjalistów z zakresu sztucznej inteligencji, znajdą Państwo w artykule dostępnym na portalu prawo.pl. Odnośnik do niego zamieszczamy tutaj.