W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł opisujący niezwykle istotne w kontekście funkcjonowania rynku PRS . Jego autorzy – partner, radca prawny Łukasz Łanoszka i associate, doradca podatkowy Radosław Urban – skomentowali najnowsze orzeczenie Naczelnego Sadu Administracyjnego dotyczące stawki opodatkowania lokali przeznaczonych na wynajem. Organy sądowe w kilku niedawnych sprawach wydały niekorzystne dla przedsiębiorców mieszkaniowych orzeczenia, znacznie zwiększając stawkę podatku od wynajmowanych przez nich nieruchomości. Eksperci KWKR nie mają wątpliwości, że ten precedens wpłynie na cały rynek PRS, na czele z bezpośrednimi najemcami poszczególnych lokali.
Spór między przedsiębiorcami mieszkaniowymi a samorządami
25 lipca zapadło kolejne orzeczenie, które może mieć znaczny wpływ na kształt rynku PRS w Polsce. Spółka zajmująca się wynajmem lokali własnych na cele mieszkaniowe opodatkowała zarządzaną przez siebie nieruchomość stawką podatku właściwą dla budynków mieszkalnych. Organ podatkowy nie zgodził się z tą interpretacją, wskazując, że w tym wypadku powinna zostać naliczona stawka podatku przewidziana dla lokali prowadzących działalność gospodarczą. W takim wypadku wysokość podatku wzrosłaby aż 34-krotnie. Przedsiębiorca zaskarżył decyzję, jednak organ odwoławczy i Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzuciły jego argumenty. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał orzecznictwo i oddalił skargę przedsiębiorcy.
Niedawne orzeczenie jest potwierdzeniem widocznej od pewnego czasu tendencji. Podobne zakończenie miała sprawa z 27 czerwca. Zdaniem autorów materiału tak kształtująca się linia orzecznictwa będzie miała negatywny wpływ na funkcjonowanie całego rynku PRS w Polsce, na czele z bezpośrednimi najemcami, którzy będą mogli spodziewać się dużego wzrostu czynszu.
Czy interpretacja organów sądowych jest słuszna?
Eksperci KWKR podważają zasadność ostatnich orzeczeń. Autorzy powołują się tu na na ustawę o podatkach i opłatach lokalnych. Ich zdaniem brzmienie przepisu wyklucza, by istnienie budynku mieszkalnego było związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, co w konsekwencji powinno prowadzić do niższego opodatkowania tego typu lokali i zastosowania w ich wypadku niższą stawką podatku od nieruchomości.
Więcej szczegółów na ten temat znajdą Państwo w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”. Subskrybentów internetowego wydania dziennika zapraszamy do lektury materiału wersji on-line. Link dostępny jest tutaj.