Paulina Opiełka
Obszary prawa i specjalizacje
- Dla startupów
- M&A i venture capital
- Prawo korporacyjne
- ASI (Alternatywne Spółki Inwestycyjne)
- Fundacje rodzinne
- Inwestycje zagraniczne
- M&A
- Obsługa organów spółek
- Rynek kapitałowy
- Private Equity i Venture Capital
- Programy motywacyjne (ESOP)
- Przekształcenia, połączenia, podziały
- Start biznesu w Polsce
- Start biznesu za granicą
- Startupy i doradztwo w organizacji biznesu
- Wybór optymalnej formy prawnej działalności
Bio
Specjalizacje
Paulina szefuje działowi prawa korporacyjnego i transakcji M&A.
Specjalizuje się w transakcjach wejść i wyjść inwestycyjnych, M&A oraz obsłudze korporacyjnej spółek, inwestorów private equity i funduszy venture capital. Wspiera przedsiębiorców w procesach komercjalizacji wyników badań R&D, pozyskiwaniu kapitału ze środków prywatnych i publicznych oraz w procesach dezinwestycyjnych. Doradza kilkunastu funduszom VC współfinansowanym ze środków NCBR i PFR (BRIdge Alfa, PFR Starter, PFR Otwarte Innowacje, Szwajcarsko-Polski Program Współpracy). Negocjuje umowy inwestycyjne oraz koordynuje prawne i finansowe badania due diligence, których rocznie kancelaria prowadzi kilkadziesiąt, a ich wartość wynosi od kilku do ponad stu milionów złotych.
Doświadczenie
Była zaangażowana w liczne procesy akwizycyjne i inwestycyjne w Polsce i za granicą. Doradzała dużej grupie spółek z branży IT w transakcjach M&A w USA, Argentynie, Rumunii i Mołdawii. Doradzała polskiemu startupowi z branży AI w pozyskaniu finansowania i wejściu na publiczny parkiet w Kanadzie. Wspierała również polsko-norweską grupę producencką w sprzedaży połączonej z procesem MBO do przodującego na rynku CEE funduszu inwestycyjnego. Uczestniczyła w wielu transakcjach połączeń giełdowych a także w negocjowaniu finansowania dłużnego na akwizycje w kwocie prawie 200 mln PLN. Jest stałym doradcą wielu prywatnych i publiczno-prywatnych funduszy inwestycyjnych oraz wspiera małe, średnie i duże przedsiębiorstwa w procesach sprzedaży i inwestycji PE.
W swojej codziennej praktyce doradza funduszom, akceleratorom i inkubatorom przedsiębiorczości, m.in. w negocjowaniu umów z grantodawcami i partnerami strategicznymi, przygotowywaniu struktur korporacyjnych, pozyskiwaniu finansowania, w tym m.in. z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Doradza start-upom jako ekspert na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, w szczególności w obszarach med-tech, automatyzacji i inżynierii, fin-tech i IoT.
Wykształcenie
Od 2017 roku jest członkiem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Ukończyła kurs arbitrażu i mediacji Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu oraz posiada uprawnienia mediatora. Prowadzi szkolenia z zakresu mediacji i komunikacji, koordynowała też międzynarodowy projekt poświęcony mediacji „First ADR Kit”. Wyróżniona w konkursie Wolters Kluwer „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021” oraz wielokrotnie wyróżniana w rankingu Rzeczpospolitej jako rekomendowany prawnik w branży Prawo handlowe, korporacyjne, fuzje i przejęcia.