Naruszanie praw własności intelektualnej i plagiatowanie produktów oraz usług to zjawisko powszechne nie tylko wśród małych firm, ale również wśród największych przedsiębiorców na świecie. Facebook to jeden z podmiotów, który dopuścił się tego rodzaju czynów względem włoskiej firmy Business Competence. Sąd apelacyjny w Mediolanie nakazał mu zapłacić 3,83 mln euro odszkodowania na rzecz pokrzywdzonego. Analizujemy szczegóły sprawy.
Facebook contra Business Competence
Sąd orzekł, że Facebook skopiował swoją funkcjonalność „Nearby Places” z włoskiej aplikacji Business Competence „Faround”. Pozwala ona użytkownikom na identyfikację sklepów, klubów, restauracji w ich okolicy poprzez geolokalizację.
W orzeczeniu stwierdzono, że Facebook nie dostarczył żadnych konkretnych dowodów na to, że sam opracował swoją aplikację „Nearby Places”. Sąd stwierdził, że w wyniku konieczności zatwierdzenia aplikacji przez serwis z powodu integracji z profilami na Facebooku, Facebook uzyskał „uprzywilejowany i wczesny” dostęp do wersji beta „Faround” pod pretekstem weryfikacji zgodności z platformą.
Jakie straty poniósł Business Competence?
Aplikacja „Faround” stała się bardzo popularna we Włoszech. Jednak gdy Facebook wprowadził analogiczny produkt, szybko straciła zainteresowanie odbiorców. Ze względu na duże podobieństwo pomiędzy aplikacjami, wyrokiem z 2017 roku włoski sąd nakazał wyłączyć funkcję „w pobliżu” na terenie Włoch. W przeciwnym wypadku Facebook był zobligowany zapłacić 5 tysięcy euro za każdy dzień straty na rzecz Business Competence.
Kara dla internetowego giganta za naruszenia
Na początku 2021 roku sąd utrzymał w mocy orzeczenie z 2019 r. Stwierdzono w nim, że Facebook przejął koncepcję i format „Faround”, zmieniając jedynie jego układ graficzny. Nakazano również amerykańskiemu gigantowi zdjąć jego wersję. Dodatkowo ma opublikować orzeczenie zarówno na swoich stronach internetowych, jak i w dwóch ogólnokrajowych gazetach.
Sprawa trwa już wiele lat. Do sądu trafiła w 2013 roku. Tegoroczna decyzja to tylko podtrzymanie wyroku z 2019 roku. Wówczas kara miała wynieść 350 tys. euro, obecnie wysokość odszkodowania wzrosła dziesięciokrotnie. Według agencji informacyjnej Reutera, rzecznik Facebooka odniósł się do sprawy przekonując, że decyzja sądu jest już analizowana.
Chcesz wiedzieć jak walczyć z tego typu naruszeniami? Nasi prawnicy chętnie podpowiedzą.