W czerwcu 2020 r. USA wraz z innymi członkami G7 (tj. Niemcami, Japonią, Wielką Brytanią, Francją, Włochami i Kanadą), a także Unią Europejską, Południową Koreą, Singapurem, Meksykiem, Indiami, Słowenią i Australią powołały do życia Globalne Partnerstwo ds. Sztucznej Inteligencji (Global Partnership on Artificial Intelligence, w skrócie GPAI), aby wspierać „odpowiedzialny i skoncentrowany na człowieku rozwój i użycie Sztucznej Inteligencji”, w sposób „zgodny z prawami człowieka, podstawowymi wolnościami i współdzielonymi demokratycznymi wartościami”.
Globalne standardy AI
Celem współpracy w ramach GPAI jest wyrobienie wspólnych globalnych standardów co do AI. Rozpoczęły się już intensywne prace w grupach roboczych, a na grudzień 2020 roku planowane jest pierwsze spotkanie organizacji. Na razie jej członków wydaje się więcej różnić niż łączyć jeżeli chodzi o podejście do sztucznej inteligencji. Zgadzają się co do tego, czego nie chcą – przyszłości, w której sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia orwell’owskiego aparatu nadzoru – ale nie są w stanie uzgodnić tego, czego chcą.
UE nowym liderem sztucznej inteligencji?
UE, gdzie obowiązują surowe przepisy dotyczące prywatności, chce zostać liderem w dziedzinie „godnej zaufania” sztucznej inteligencji i planuje stworzyć pierwsze na świecie przepisy dotyczące tej materii, które maja zostać upublicznione już na początku przyszłego roku. Bruksela ma nadzieję, że to ochroni Europejczyków przed nadużyciami i zwiększy zaufanie konsumentów do europejskiej sztucznej inteligencji, dając jednocześnie jej przemysłowi przewagę konkurencyjną w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony Stany Zjednoczone uważają podejście Brukseli za „ciężkie” i „zabijające innowacje”, popierając stanowisko własnego przemysłu technologicznego, którego przedstawiciele ostrzegają, że zbyt wiele przepisów zdusi innowacje.
Uniwersalne standardy AI koniecznością
Członkowie GPAI coraz wyraźniej dostrzegają jednak potrzebę wprowadzenia uniwersalnych standardów, a do tego nie chcą dać się na tym polu wyprzedzić Chinom, obawiając się, że ich reguły nie byłyby zgodne z priorytetami członków organizacji. Niezależnie od tego, można założyć, że opracowanie powszechnie obowiązujących reguł dotyczących sztucznej inteligencji jest jedynie kwestią czasu.
https://www.politico.eu/article/artificial-intelligence-wary-of-china-the-west-closes-ranks-to-set-rules/
https://www.canada.ca/en/innovation-science-economic-development/news/2020/06/joint-statement-from-founding-members-of-the-global-partnership-on-artificial-intelligence.html