Epidemia COVID-19 doprowadziła w wielu firmach do gwałtownego spadku przychodów i wywołała zatory płatnicze, narastające koszty działalności gospodarczej, których konsekwencją może być upadłość. Warto jednak kompleksowo ocenić sytuację finansową przedsiębiorstwa i rozważyć w pierwszej kolejności postępowanie restrukturyzacyjne, żeby nie podejmować pochopnych działań i ogłaszać upadłość.
Realna ocena sytuacji finansowej firmy
Każdy proces naprawy swojej firmy warto zacząć od dogłębnej analizy sytuacji finansowej – warto w to włączyć zewnętrznych ekspertów, którzy zagwarantują obiektywizm opinii i nie będą zaangażowani emocjonalnie.
Restrukturyzacja organizacyjna (optymalizacja kosztów)
Najkrócej rzecz ujmując restrukturyzację organizacyjną można ująć w kilku punktach takich jak:
- wypowiadanie zbędnych umów;
- ugody z wierzycielami;
- redukcja wynagrodzeń;
- redukcja zatrudnienia;
- pomoc publiczna i pożyczki na poprawę płynności.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – korzyści
Ewidentną zaletą wprowadzonego niedawno uproszonego postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwość przeprowadzenia go prawie w całości poza sądem. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu można natychmiast wstrzymać przeprowadzenie egzekucji. Takie postępowanie trwa maksymalnie 4 miesiące oraz stwarza możliwość zdalnego głosowania nad układem. Zapewnia osobiste bezpieczeństwo zarządu.
Restrukturyzacja sądowa
Działania restrukturyzacyjne mają zapewnić przedsiębiorcy czas niezbędny na przeorganizowanie biznesu, ochronę przed egzekucją wierzycieli i należności publicznoprawnych oraz redukcję lub rozłożenie na raty zobowiązań, które to działania są niezbędne dla ratowania biznesu.
Upadłość
To ostateczność, plan B na wypadek gdyby inne sposoby restrukturyzacji nie przyniosły efektów. Dlatego jak najszybciej warto skonsultować swoje problemy z r.pr. Barbarą Miziołek oraz adw. Mariuszem Purgał.