Wybór optymalnej formy prowadzenia firmy bywa trudny. W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na pytanie, jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – najpopularniejszy w naszym kraju typ spółki kapitałowej. Prezentujemy informacje na temat m.in. tego, z czego wynika jej atrakcyjność, jakie korzyści z niej płyną, kto się najczęściej decyduje na to rozwiązanie oraz jak zarejestrować spółkę z o.o.
Podstawowe rodzaje spółek
W Polsce istnieje wiele różnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Można je podzielić na trzy główne typy:
- jednoosobowe działalności gospodarcze,
- spółki osobowe,
- spółki kapitałowe.
Wśród spółek osobowych wyróżnia się:
- spółki cywilne,
- spółki jawne,
- spółki komandytowe,
- spółki partnerskie.
Spółki kapitałowe dzieli się natomiast na:
- spółki proste akcyjne,
- spółki akcyjne,
- spółki z o.o.
W dalszej części tekstu skupiliśmy się wyłącznie na temacie spółki z o.o. – scharakteryzowaliśmy ją oraz wyjaśniliśmy, jak dokonać jej założenia.
Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?
Według polskiego prawa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest przedsiębiorstwem posiadającym osobowość prawną, które wymaga wniesienia kapitału zakładowego o minimalnej wysokości 5000 złotych. Założyć spółkę z o.o. może zarówno osoba prawna, jak i fizyczna – zarejestrować działalność gospodarczą tego typu może nawet jeden przedsiębiorca.
Do fundamentalnych cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należą m.in.:
- brak osobistej odpowiedzialności wspólników spółki – ponoszą oni ryzyko do wysokości swojego wkładu,
- uniwersalność – można ją zawiązać w każdym celu dopuszczalnym prawnie,
- podwójne opodatkowanie,
- obligatoryjne prowadzenie pełnej księgowości.
Zanim przedsiębiorca zacznie analizować, jak założyć spółkę, powinien ustalić cel, który mu przyświeca oraz jakie korzyści może uzyskać, jeśli zdecyduje się na to przedsięwzięcie.
W jakim celu zakłada się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Spółki z o.o. nieprzypadkowo cieszą się taką popularnością w polskich realiach. Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że przedsiębiorcy postanawiają zawiązać spółkę tego typu.
Przede wszystkim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cechuje się mniejszym ryzykiem finansowym. Jak zostało wcześniej zaznaczone, wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki własnym majątkiem, co powoduje, że ta forma działalności gospodarczej jest odpowiednia dla przedsięwzięć, w których istnieje możliwość utraty wniesionego kapitału.
Wybór spółki z o.o. jako rodzaju przedsiębiorstwa wiąże się ze zwolnieniem wspólników z obowiązku odprowadzania składek ZUS. Jest to szczególnie cenne na początku prowadzenia działalności gospodarczej, kiedy to koszty mogą być szczególnie przytłaczające.
Warto wspomnieć również o tym, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sprzyja pozyskiwaniu inwestorów. Wniesienie kapitału o odpowiedniej wysokości przez fundusz inwestycyjny na starcie funkcjonowania przedsiębiorstwa jest nieocenione w przypadku firm o profilu informatycznym, teleinformatycznym oraz innych przedsiębiorstw zajmujących się innowacyjnymi technologiami. Ze względu na skomplikowanie umów zawiązywanych z inwestorami spółki powinny zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonych prawników specjalizujących się w tym obszarze prawa.
Jakie korzyści zapewnia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi rozwiązanie, które gwarantuje wspólnikom liczne korzyści. Wśród profitów płynących z wyboru tej formy działalności gospodarczej można wyróżnić m.in.:
- niski próg niezbędnego kapitału zakładowego,
- uwolnienie się wspólników od odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania spółki,
- większy prestiż spółek z o.o. w porównaniu z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi,
- osobowość prawną wiążącą się z tym że spółka może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa oraz pozywać i być pozywaną,
- niskie koszty założenia.
Umiejętna analiza tego, co oferuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy to przedsięwzięcie jest opłacalne. Przed obraniem formy działalności gospodarczej warto skonsultować się z fachowcami, których wiedza i staż pracy pomogą w podjęciu optymalnej decyzji. Kancelaria prawna Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego to grono ekspertów, u których przedsiębiorcy mogą uzyskać profesjonalne wsparcie w prawidłowym wyborze typu przedsiębiorstwa. Oferujemy doradztwo specjalistów, którzy nie tylko wskażą, jaki rodzaj spółki będzie najlepszy, ale również będą towarzyszyć przedsiębiorcy na każdym etapie jej zakładania.
Proces zakładania spółki z o.o.
Osoby stojące przed dylematem, jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, mają do wyboru jeden z dwóch trybów:
- tradycyjny – złożenie wniosku oraz niezbędnych dokumentów do sądu w formie papierowej,
- elektroniczny – rejestracja realizowana za pomocą systemu S-24.
Przed podjęciem decyzji, z której opcji skorzystać, warto zapoznać się z obiema procedurami.
Tradycyjna rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Jak założyć spółkę z o.o. w trybie zwykłym? Cały proces rejestracyjny można podzielić na pięć głównych etapów:
- stworzenie umowy spółki (lub podpisanie aktu założycielskiego w przypadku jednoosobowej spółki z o.o.) – wymagana forma aktu notarialnego,
- wniesienie do spółki kapitału zakładowego określonego w umowie – może to się odbyć poprzez wpłatę odpowiedniej sumy na konto lub w innej formie,
- powołanie zarządu spółki z o.o. oraz, jeżeli istnieje taka konieczność, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
- złożenie wniosku o wpis spółki wraz z kompletem dokumentów do KRS,
- uzyskanie numerów identyfikacyjnych oraz niezbędnych zezwoleń.
Wybór formy tradycyjnej jest optymalny dla osób, które chciałyby zawrzeć w umowie specyficzne ustalenia. Rada doświadczonego prawnika może okazać się w takim przypadku nieocenioną pomocą.
Zakładanie spółki z o.o. przez Internet
Rejestracja spółki drogą elektroniczną jest mniej skomplikowana niż w trybie zwykłym. Wykorzystuje się do niej portal S-24 udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Należy wypełnić w nim umowę spółki oraz inne niezbędne dokumenty. Wszystko podpisywane jest za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.
Elektroniczne zakładanie spółki z o.o. jest tańszym i szybszym rozwiązaniem, sugerowanym jednak przede wszystkim prostym spółkom. Wynika to z faktu, że w systemie można wygenerować uproszczoną umowę spółki, w której nie da się zawrzeć bardziej szczegółowych, niestandardowych postanowień.
Podsumowanie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prowadzenia przedsiębiorstwa, która od lat przyciąga do siebie kolejnych przedsiębiorców. W dzisiejszym tekście przedstawiliśmy korzyści płynące z tego rozwiązania oraz sposoby na to, jak zarejestrować spółkę z o.o. Nasza kancelaria oferuje kompleksowe usługi prawne w tym obszarze, m.in. doradzamy przy optymalnym wyborze typu działalności, a także pomagamy przy rejestracji oraz bieżącej obsłudze spółek polskich i zagranicznych. Zapraszamy do kontaktu.