Z uwagi na trudną sytuację gospodarczo-ekonomiczną, coraz więcej osób decyduje się na zamknięcie swojego biznesu. Wyjaśniamy, jak zamknąć działalność gospodarczą i jakich formalności należy dopełnić, aby nie martwić się o nieprzewidziane konsekwencje podatkowe.
Jak zamknąć działalność gospodarczą?
Wiele osób nie wie, jak zamknąć firmę. Przedsiębiorcy obawiają się formalności i ewentualnych konsekwencji finansowych. Niewiedza o tym, jak zamknąć działalność wynika również z tego, że wielu właścicieli firm nigdy osobiście nie zajmowało się prowadzeniem księgowości, czy załatwianiem spraw podatkowych. Przedmiotowe zdania były zlecane firmom zewnętrznym. To, jak wyrejestrować działalność gospodarczą, zależy również od jej formy opodatkowania. Teoretycznie najłatwiej jest zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą. Można zrobić to przez internet, bez wychodzenia z domu.
Jak zamknąć działalność gospodarczą przez internet? Krok 1 – Zalogowanie się na Biznes.gov
Zamknięcie działalności gospodarczej można zrealizować za pośrednictwem serwisu CEIDG i dobrze znanej już większości Polaków platformy ePUAP. W tym celu trzeba na stronie Biznes.gov.pl. Stosowny wniosek o zamknięcie działalności można podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Następnie trzeba złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG.
Jak zlikwidować działalność gospodarczą? Krok 2 – Poinformowanie ZUS i US.
Po złożeniu wniosku o zamknięcie działalności przedsiębiorca ma 7 dni na poinformowanie o tym ZUS. Może to zrobić z wykorzystaniem formularza ZWUA o wyrejestrowaniu z ubezpieczenia. Jeśli do ubezpieczenia zdrowotnego zgłoszeni byli członkowie jego rodziny, to również należy to zgłosić do ZUS-u. Można tego dokonać za pośrednictwem formularza ZCNA.
Do zamknięcia działalności należy również przygotować spisy z natury dla celów PIT i VAT. Dobrze jest również przygotować kompleksowe zestawienie towarów, środków trwałych oraz wyposażenia firmy. Ważne! Spis z natury należy poprzedzić wysłaniem do właściwego US pisemną informacją o planowaniu jego wykonania. Należy to zrobić na co najmniej 7 dni przed terminem sporządzenia dokumentu. Na końcu trzeba zamknąć firmowe rachunki bankowe i w terminie przewidzianym dla rocznych rozliczeń podatkowych rozliczyć PIT.
Należy pamiętać, że proces zakończenia działalności gospodarczej może różnić się w zależności od sytuacji i rodzaju prowadzonej działalności, dlatego warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie.
Często bywa tak, że przedsiębiorcy nie wiedzą, jak zamknąć działalność gospodarczą i mają obawy, że samodzielnie nie poradzą sobie z formalnościami. Nasza kancelaria prawna z Warszawy na co dzień zajmuje się doradztwem i wsparciem merytorycznym w zakresie likwidacji spółek czy postępowań upadłościowych. Warto dodać, że nasi specjaliści pomagają również w sprawach, w których w grę wchodzi restrukturyzacja – kancelaria radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego ma w tym obszarze niebagatelne doświadczenie.
Serdecznie zachęcamy do kontaktu.