18 października 2021 r. KNF opublikował zestaw pytań i odpowiedzi dotyczący stosowania Komunikatu UKNF z 23 stycznia 2020 r. dotyczącego przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej.
W Q&A KNF porusza m. in. tematykę
- regulowania w umowie z dostawcą zakresu odpowiedzialności za szkody
- wymogu zawarcia w umowie informacji dotyczącej źródeł autoryzowanych informacji o planowanych zmianach w standardach świadczonych usług chmurowych.
KNF zajął się także kwestią konieczności posiadania opinii prawnej, iż zawarta umowa spełnia wymagania prawa obowiązujące podmiot nadzorowany w przypadku wyboru prawa właściwego państwa członkowskiego UE. Opinia taka zdaniem KNF nie jest wymagana, podobnie jak nie ma wymogu posiadania opinii prawnej co do spełnienia przez wszystkie postanowienia umowy wymagań Komunikatu.
Q&A rozwiewa wątpliwości co do charakteru przetwarzania informacji prawnie chronionych w chmurze przez biegłego rewidenta lub firmę audytorską. Regulator wyraźnie wskazał, że w przypadku gdy przetwarzanie odbywa się na potrzeby prowadzenia przez takie podmioty badania lub przeglądu sprawozdań finansowych podmiotu nadzorowanego – nie stanowi ono outsourcingu w rozumieniu Komunikatu.
KNF podjął się także wyjaśnienia zakresu obowiązku notyfikacyjnego podmiotów objętych nadzorem. Potwierdził m. in., że nie jest wymagane zgłoszenie do UKNF zaprzestania przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej, ani też zaprzestania wykorzystywania wcześniej zgłoszonej usługi chmury obliczeniowej. Notyfikacja nie jest wymagana również w przypadku zmiany funkcjonalności usługi. Jednocześnie KNF wyraźnie wskazał, że w przypadku zmiany rodzaju lub zakresu informacji planowanych do przetwarzania w chmurze podmiot nadzorowany powinien zawiadomić UKNF.
KNF poruszył ponadto w Q&A temat notyfikowania przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji oraz ich oddziały. Regulator potwierdził, m. in. że oddziały zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji w przypadku tzw. outsourcingu szczególnego chmury obliczeniowej lub przetwarzania informacji prawnie chronionej mają obowiązek informowania KNF o zamiarze przetwarzania lub przetwarzaniu informacji w chmurze obliczeniowej w terminie 14 dni przed rozpoczęciem takiego przetwarzania.