Uchwała NSA w sprawie stawek podatku od nieruchomości przy wynajmie lokali przez przedsiębiorców wywołała ogromne zainteresowanie mediów. Swoim komentarzem na łamach portalu prawo.pl podzielili się eksperci kancelarii KWKR – radca prawny Łukasz Łanoszka oraz doradca podatkowy Radosław Urban. Zapraszamy do lektury!
Eksperci podkreślają, że samo wydanie uchwały jest pozytywnym krokiem, który może zakończyć dotychczasowy chaos interpretacyjny. Zwracają uwagę na niedopuszczalną sytuację, w której podobne sprawy kończyły się diametralnie różnymi wyrokami, skutkując nawet 30-krotną różnicą w wysokości podatku między podatnikami w analogicznej sytuacji.
Wyrażają jednak poważne wątpliwości co do przyjętego przez NSA kryterium „zaspokajania potrzeb mieszkaniowych najemców”. Wskazują, że jest to pojęcie niezdefiniowane ustawowo i może rodzić szereg problemów interpretacyjnych. Pojawiają się pytania o minimalny czas najmu, sytuację osób mieszkających w kilku miejscach, status studentów czy pracowników delegowanych, a także kwestię okresów między kolejnymi najmami.
Zdaniem naszych ekspertów, NSA mógł rozstrzygnąć spór w sposób prostszy, bazując wyłącznie na pojęciach zawartych w ustawie. Proponują oni interpretację, według której wyższa stawka podatku powinna dotyczyć tylko mieszkań faktycznie zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, co można łatwo zweryfikować na podstawie wpisów w CEIDG. Takie podejście eliminowałoby problemy dowodowe związane z wykazywaniem „zaspokajania potrzeb mieszkaniowych”.
Eksperci KWKR przedstawili swoje stanowisko również na łamach „Rzeczpospolitej”, o czym pisaliśmy tutaj.