Pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures zakończył się w lutym. Obecnie trwa drugi nabór, w ramach którego oferty można składać do 19 kwietnia. To jednak nie koniec dobrych informacji dla funduszy VC, ponieważ PFR zapowiada, że przed wakacjami ma zostać przeprowadzony trzeci nabór, a na jesieni kolejne.W sumie, w wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych. Co zrobić, aby mieć szanse na otrzymanie wsparcia? Dokładnie tę kwestię w portalu infor.pl wyjaśnia radca prawny Paweł Machowski, associate w KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.
Już teraz warto podkreślić, że powinniśmy spodziewać się wielu zainteresowanych pozyskaniem kapitału, umożliwiającego dalszy rozwój start-upów. Do kryteriów, którymi będą kierować zarządzający funduszami VC przy wyborze celów inwestycyjnych, należą przede wszystkim innowacyjność projektu oraz szanse na jego komercjalizację lub dalszą ekspansję. Ostateczna decyzja o podjęciu inwestycji poprzedzona jest jednak badaniem due dilligence. To właśnie jego pozytywny wynik warunkuje przekazanie środków dla biznesów.
Rozsądnym jest więc wcześniejsze przygotowanie się do weryfikacji przeprowadzanej przez fundusz VC. W ten sposób zwiększamy szansę na otrzymanie środków. Im mniej obszarów ryzyka, które zostaną wypunktowane przez audytora, tym większe szanse, że proces pozyskania kapitału przebiegnie szybko i na dobrych warunkach dla założycieli.
Kancelaria KWKR doradza w procesach inwestycyjnych na etapie due-dilligence i negocjowania warunków inwestycji zarówno funduszom VC jak i start-up’om. Dzieląc się doświadczeniem uzyskanym w toku wielu zrealizowanych, projektów wskazujemy na najczęściej pojawiające się istotne ryzyka, które mogą odwieść fundusz od przeprowadzenia transakcji, a przynajmniej utrudnić cały proces.