Po uldze IP BOX, uldze na badania i rozwój (B+R) przyszedł czas na ulgę na robotyzację. Celem projektowanego rozwiązania jest modernizacja polskiej gospodarki i poprawa pozycji Polski na arenie międzynarodowej w kontekście nowoczesnych technologii. Ulga na robotyzację ma obowiązywać od połowy 2021 roku przez pięć lat. Wciąż jednak brak projektu ustawy, która wprowadziłaby tę innowacyjną koncepcję.
W ramach ulgi na robotyzację podatnicy PIT i CIT będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami. Wśród kosztów podlegających uldze znalazły się między innymi te, które dotyczą zakupu oprogramowania, zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów, zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy czy zakupu osprzętu.
Co ciekawe, od podatku można będzie także odliczyć koszt szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowo zakupiony sprzęt.
Z ulgi będą mogły skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa bez względu na wielkość czy branżę. To duży krok w kierunku innowacyjności i szansa na rozwój działalności m.in. dla programistów.
Koszty poniesione na robotyzację – jak w przypadku ulgi na prace badawczo-rozwojowe – przedsiębiorcy będą mogli odliczyć już w trakcie roku podatkowego.
Ministerstwo Rozwoju szacuje, że ten pięcioletni program unowocześnienia gospodarki będzie kosztować 1,1 miliarda złotych. Przewiduje się, że dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu dwuipółkrotnie zwiększy się liczba robotów w Polsce, a także wzrośnie wydajność produkcji.
Trwają również prace nad wprowadzeniem ulgi na prototyp, która ma przysługiwać przedsiębiorcom na etapie wprowadzania do produkcji nowych rozwiązań. Więcej szczegółów dotyczących tej ulgi poznamy w 2021 roku.
Niestety, oprócz ciekawej koncepcji, wciąż nie zostały opublikowane projekty aktów prawnych wprowadzających zaproponowane rozwiązania. Brak również jasnej informacji, czy z ulgi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy zdecydowali się na tzw. estoński CIT. Kwestia możliwości jednoczesnego korzystania z różnych instrumentów wsparcia to jedno z najbardziej interesujących pytań przedsiębiorców.
Zainteresowała Cię ulga na robotyzację? Więcej informacji na https://www.gov.pl/
Skontaktuj się także z prawnikami, którzy współtworzą miejsce jakim jest Kancelaria Konieczny Wierzbicki.