Kara nałożona przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na Bisnode była pierwszą tego typu w Polsce. Sąd częściowo uchylił tę karę finansową, która pierwotnie wynosiła 943 000 zł.
Powody częściowego uchylania kary
Kara została wymierzona za niezrealizowanie obowiązku informacyjnego względem dużej liczby podmiotów, których dane były przetwarzane przez spółkę w związku z ich pozyskiwaniem z różnych rejestrów, m.in. KRS i CEIDG.
Sąd uchylając karę, stwierdził jednak, że przedsiębiorca ma obowiązek poinformowania o przetwarzaniu danych osób, które prowadzą działalność gospodarczą, jak również tych, które ją zawiesiły, a sam fakt występowania osób w ogólnodostępnych rejestrach pozostaje bez znaczenia.
Natomiast obowiązek informacyjny nie dotyczy osób nieprowadzących już działalności (wykreślonych z rejestrów), z uwagi na prawdopodobieństwo braku aktualności danych. Z tego też powodu sąd uznał, że nałożona kara była nieproporcjonalna. Co istotne, sąd wskazał, że wysokie koszty spełnienia obowiązku informacyjnego nie powinny być uznawane za niewspółmiernie duży wysiłek, który pozwala na odstąpienie od obowiązku z art. 14 RODO.