Już 5 grudnia 2020 roku nie będziemy musieli zabierać ze sobą prawa jazdy. To efekt zmiany wprowadzonej dzięki ustawie z dnia 14 sierpnia 2020 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
Pakiet deregulacyjny – co zawiera?
Sejm właśnie po niemal dwóch latach dyskusji i korekt przyjął pakiet deregulacyjny. Już wkrótce zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy dają także możliwość zachowania numeru rejestracyjnego używanego pojazdu po jego zakupie. Co więcej, pakiet likwiduje także obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej na szybę.
Powody do radości mogą mieć także np. osoby zajmujące się renowacją samochodów. Pakiet daje bowiem możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu, jednakże można zrobić to tylko raz na 3 lata, a okres wyrejestrowania może trwać od 3 do 12 miesięcy.
Przepisy zaczną obowiązywać 3 miesiące po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Pakiet deregulacyjny – najważniejsze informacje
Plan wprowadzenia pakietu deregulacyjnego do publicznej wiadomości podano po raz pierwszy 18 października 2018 roku na konferencji prasowej ministerstw cyfryzacji i infrastruktury. Początkowo zmiany miały być wprowadzone w 2019 roku, jednakże ograniczenia technologiczne sprawiły, że trzeba było poczekać na ich przyjęcie przez Sejm do 2020 roku.
Prawo jazdy i inne dokumenty takie jak numer ubezpieczenia, numer i serię polisy będziemy mogli sprawdzić w aplikacji mObywatel dostępnej na smartfony. Sprawdzimy w niej od ręki liczbę punktów karnych czy termin wygaśnięcia OC.