Nie da się ukryć, że 2022 roku upływa wielu przedsiębiorcom pod hasłem Nowego Polskiego Ładu. Jednym z nowych rozwiązań jest rozliczanie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według nowej stawki podatkowej, wynoszącej 12%. To kusząca propozycja dla specjalistów z branży IT, którzy do tej pory pracowali w big software house’ach na kontraktach B2B.
Masowa migracja pracowników?
Nowe przepisy stawiają specjalistów IT (programistów, informatyków czy specjalistów z obszaru ochrony danych) na uprzywilejowanej pozycji, co zwiększa konkurencyjność na rynku. Możliwość rozliczania się według 12% stawki w porównaniu z dotychczasową 17% stawką, może wywołać „lawinę przedsiębiorczości”, gdyż jest ona uważana przez wielu ekspertów za atrakcyjną opcję. Specjalista IT, który zdecyduje się w obliczu nowych zmian pozostać w dotychczasowej firmie, będzie mógł skorzystać z ryczałtu dopiero po 2 latach. A zatem założenie jednoosobowej działalności gospodarczej przez programistów zarabiających powyżej 120 tys. zł brutto rocznie (czyli około 10.000 zł brutto miesięcznie) lub podjęcie współpracy z innym podmiotem to sposoby na uniknięcie strat, wynikających z „wpadnięcia w II róg podatkowy”. Limit przychodów uprawniających do przejścia na ryczałt wynosi ok. 9,2 mln PLN.
Ponadto JDG pozwoli informatykom (którzy do tej pory nie pracowali na kontraktach typu B2B i nie posiadali zarejestrowanej własnej działalności) na skorzystanie z ulgi IP Box czy B+R; niestety, każda zmiana ma dwie strony, gdyż ryczałt pozbawia możliwości skorzystania z odliczeń kosztów uzyskania przychodu.
Pracodawcy podstawieni pod ścianą
Preferowaną formą kontraktowania w tzw. big software house’ach są umowy B2B – czyli business to business – zawierane między dwoma przedsiębiorstwami. Firmy będą zatem musiały uwzględnić nowe regulacje poszukać nowych, elastycznych form zatrudnienia, w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji. Brak otwartości na inny rodzaj współpracy, na przykład wprowadzenie umów B2B, uwzględniających preferencyjny ryczałt, może skutkować odpływem pracowników o najdłuższym stażu pracy (na stanowiskach mid i senior).
Podsumowując
Ryczałt nawet z obniżoną do 12% stawką podatku wcale nie musi być korzystniejszy…, jednak te firmy, które w odpowiedzi na nowe regulacje prawne dopuszczą różne formy współpracy, mogą zyskać znaczącą przewagę nad konkurentami, którzy zbagatalzowali zmiany, jakie po nowelizacji zaczęły obowiązywać w tym roku. Wykwalifikowani specjaliści i radcy podatkowi z kancelarii „KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy” z chęcią doradzą i pomogą właścicielom big software house’ów w opracowaniu najkorzystniejszej strategii z uwzględnieniem zmian Polskiego Ładu.