Jednym z podstawowych problemów, z którym mierzą się przedsiębiorcy w czasie restrukturyzacji jest brak dostępnego finansowania działań naprawczych. Banki niechętnie pomagają przedsiębiorstwom w restrukturyzacji, ponieważ wysoko oceniają ryzyko takiej inwestycji. Na rynku nie ma też wielu innych podmiotów, które szeroko wspierałyby finansowo biznesy w trudnych sytuacjach. Tymczasem pomoc dla przedsiębiorców to ważny element walki o przyszłość gospodarki po koronawirusie.
Sądowa ochrona przed egzekucjami i chwilowy brak konieczności spłaty zaległych zobowiązań to duża pomoc. Niestety, często płynność finansowa jest na tyle zachwiana, że potrzebne jest choćby tymczasowe dokapitalizowanie. Pozwoli ono na nabranie rozpędu i wyjście z problemów finansowych.
O nowych możliwościach uzyskania pomocy publicznej pisze adwokat Mariusz Purgał specjalizujący się w tym obszarze, na stronie BPCC, zachęcamy do lektury. Tekst można przeczytać po kliknięciu w ten link: KLIKNIJ
W tekście mowa m.in. o nowej ustawie o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców realizująca tzw. Politykę Nowej Szansy. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) będzie udzielała wsparcia w trzech formach: pomoc na ratowanie, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne i pomoc na restrukturyzację.
Wśród dwóch pierwszych form wsparcia znalazły się pożyczki na 6 lub 18 miesięcy z oprocentowaniem nie niższym niż 5,87 proc. w wysokości niezbędnej do utrzymania działalności operacyjnej. Środki te nie będą mogły jednak być przeznaczone na nabycie nowych aktywów czy rozszerzenie działalności gospodarczej. Więcej w artykule na BPCC.