Nowe przepisy dotyczące projektu Ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa to przede wszystkim kolejne zobowiązania dla przedsiębiorców. W dodatku ich niespełnienie może się wiązać z poważnymi sankcjami karnymi. Jak poważnymi? W projekcie wspomina się o grzywnie, ograniczeniu wolności, a nawet pozbawieniu wolności do lat trzech.
Projekt wkrótce ma wejść w życie i w jego wyniku niektóre z firm czeka reorganizacja procedur wewnętrznych. Już teraz więc nasi prawnicy stanowią punkt informacji oraz pomoc dla tych, których ustawa dotyczy. Najważniejsze informacje zamieścili również w międzynarodowym czasopiśmie CEE Legal Matters – co jedynie podkreśla wagę zmiany zachodzącej w polskim prawie. Z artykułu Whistleblower Protection Act Will Soon be Implemented in Poland można dowiedzieć się m.in.:
- kim jest sygnalista,
- jak wygląda procedura raportowania wewnętrznie,
- jak wygląda sposób zgłaszania nieprawidłowości na zewnątrz,
- które przedsiębiorstwa zobowiązane są do zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich procedur.
Pełny artykuł znajduje się po kliknięciu w link. Zapraszamy do lektury!
Nasz dział Compliance już od powstania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i rady (UE) 2019/1937 o ochronie sygnalistów z dnia 23 października 2019 r. obserwuje bacznie sposoby procedurowania w różnych przedsiębiorstwach. Dlatego też oferujemy przeprowadzenie audytu firmy pod kątem prawnym oraz dostosowanie jej funkcjonowania pod istniejące aktualnie rozporządzenia. Zapraszamy do kontaktu!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!