24.05.2021

Przekształcenie spółki komandytowej w jawną

Kancelaria Prawna

2021 rok przyniósł ze sobą objęcie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych, czyli CIT. Przekształcenie spółki komandytowej w jawną jest coraz częściej wykorzystywanym sposobem na uniknięcie skutków wspomnianych zmian w prawie podatkowym. Wiążą się one bowiem ze znacznym wzrostem efektywnego opodatkowania, czyli podatku płaconego od zysków. W tym artykule wyjaśniamy, jak przeprowadzić przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną oraz wskazujemy, jakie są najważniejsze aspekty tego posunięcia.

Różnice między spółką komandytową a jawną

Aby zrozumieć przekształcenie spółki komandytowej w jawną, należy dobrze orientować się w podobieństwach i różnicach między nimi. Oba rodzaje spółek mają pewne wspólne cechy, do których zalicza się m.in.:

  • natura spółki osobowej prawa handlowego,
  • powstanie w momencie wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS,
  • skład tworzony przez przynajmniej dwóch wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne i prawne,
  • członkostwo w spółce zapewnia obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
  • możliwość ustalenia stałego udziału w zyskach spółki w zależności od wniesionego wkładu.

Jeśli przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną ma być opłacalne, to muszą istnieć pewne właściwości, które sprawiają, że obie konstrukcje nie są tożsame. Należą do nich m.in.:

  • brak możliwości ograniczenia odpowiedzialności części wspólników w przypadku spółki jawnej,
  • obligatoryjna forma pisemna umowy spółki jawnej,
  • uproszczona księgowość w przypadku spółki jawnej, która wymaga jedynie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów; jeśli jest to spółka osób fizycznych, a ich łączny przychód netto za poprzedni rok obrotowy nie przekroczył dwóch milionów euro.

W dalszej części tekstu przedstawiamy, jak przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną wygląda krok po kroku.

Na czym polega przekształcenie spółki komandytowej w jawną?

Przekształcenie spółki komandytowej w jawną jest możliwe po zrealizowaniu kilku wymogów:

  • stworzenia planu przekształcenia spółki,
  • powiadomienia wspólników o dążeniu do przekształcenia,
  • przyjęcia uchwały o przekształceniu,
  • wskazania wspólników reprezentujących spółkę oraz prowadzących jej sprawy,
  • wpisu przekształcenia spółki do rejestru przedsiębiorców KRS.

Należy pamiętać, że nie jest możliwe przekształcenie spółki, jeśli jest w upadłości lub trakcie likwidacji i rozpoczął się proces podziału majątku. Warto zapoznać się dokładniej z wypunktowanymi wyżej wymaganiami, dlatego rozwinęliśmy ich temat w dalszej części tekstu.

Jak stworzyć plan przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną?

Prawidłowy plan przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną powinien być sporządzony wedle pewnych reguł. Tworzą go wszyscy komplementariusze w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Zadaniem planu jest poprawna wycena majątku przekształcanej spółki – zgodnie z prawem konieczne jest przyjęcie do niej wartości bilansowej. Informację o niej pozyskuje się ze sprawozdania finansowego, które powinno zostać przygotowane na dzień wyceny, czyli dowolny dzień w miesiącu poprzedzającym datę przedstawienia planu wspólnikom spółki. Przygotowuje się je na takich samych zasadach jak roczne sprawozdanie finansowe. Warto zaznaczyć także, że w 2020 roku został uchylony obowiązek angażu biegłego rewidenta do badania planu, dzięki czemu cały proces jest tańszy.

Plan przekształcenia spółki komandytowej w jawną wymaga uzupełnienia o konkretne załączniki. Należą do nich:

  • projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki,
  • projekt umowy spółki jawnej będącej rezultatem przekształcenia,
  • sprawozdanie finansowe, na podstawie którego określono wartość bilansową spółki.

Zawiadomienie wspólników o przekształcaniu spółki komandytowej w jawną

Przekształcenie spółki komandytowej w jawną wymaga dwukrotnego zawiadomienia wspólników o tym dążeniu. Prawo nie wskazuje konkretnej formy, w jaki sposób mają być oni powiadomieni. Jeśli w umowie spółki komandytowej nie zawarto przepisu, który precyzuje tę kwestię, to zawiadomienie może przyjąć dowolną formę. W jego treści powinny się natomiast znaleźć:

  • najważniejsze elementy planu przekształcenia,
  • miejsce oraz termin, w którym wspólnicy mogą zapoznać się z planem i załącznikami,
  • projekt uchwały o przekształceniu,
  • projekt umowy spółki jawnej.

W przypadku zawiadomień istotne jest dotrzymanie właściwych terminów. Pierwsze poinformowanie musi nastąpić najpóźniej miesiąc przed dniem podjęcia uchwały, natomiast drugie przynajmniej dwa tygodnie przed tą datą.

Podjęcie uchwały o przekształceniu spółki komandytowej w jawną

Ważnym etapem na drodze do przekształcenia spółki komandytowej w jawną jest podjęcie odpowiedniej uchwały. Musi być to zrealizowane przez wszystkich wspólników przy zachowaniu formy aktu notarialnego. Treść uchwały o przekształceniu spółki powinna obejmować:

  • informację o tym, jaki rodzaj spółki jest efektem przekształcenia,
  • imiona i nazwiska wspólników, którzy będą reprezentować spółkę oraz prowadzić jej sprawy,
  • wyrażenie zgody na brzmienie umowy spółki jawnej.

Wpis przekształcenia spółki komandytowej w jawną do rejestru przedsiębiorców KRS

Krokiem wieńczącym przekształcenie spółki komandytowej w jawną w 2021 roku jest wpis przekształcenia do rejestru przedsiębiorców KRS. Dokonuje się go na wniosek wspólników uprawnionych do reprezentacji spółki. W momencie wpisu spółki przekształconej tj. w dniu przekształcenia do rejestru przedsiębiorców KRS spółka komandytowa jest wykreślana, a na jej miejsce wchodzi spółka jawna.

Ile trwa przekształcenie spółki komandytowej w jawną?

Przekształcenie spółki komandytowej w jawną nie jest długim procesem. Czas realizacji zależy od szybkości przygotowania wymaganych dokumentów oraz okresu, w jakim sąd rozpatrzy wniosek. Najczęściej rejestracja spółek według tej procedury nie trwa dłużej niż kilka miesięcy.

Ile kosztuje przekształcenie spółki komandytowej w jawną?

Zainteresowani przekształceniem spółki komandytowej w jawną mogą obawiać się kosztów tej operacji. Nie są one jednak wysokie – nie licząc opłat za obsługę prawną i księgowość powinny wynieść kilka tysięcy złotych. Decydując się na ten ruch, należy wziąć pod uwagę następujące wydatki:

  • taksę notarialną – jej wysokość zależna jest od wartości wkładów wspólników do spółki jawnej i podlega negocjacjom; zazwyczaj wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych,
  • PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych, gdy dochodzi do powiększenia majątku spółki w wyniku przekształcenia; 0,5% od wzrostu majątku,
  • Opłatę za rejestrację przekształcenia w KRS równą 600 złotych,
  • Opłatę za ogłoszenie przekształcenia w MSiG wynoszącą ok. 500 zł.

PCC, czyli kiedy przekształcenie wiąże się z podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Podatkiem PCC objęte są umowy spółek oraz ich zmiany, które skutkują podwyższeniem podstawy opodatkowania. Przekształcenie spółki komandytowej w jawną uważa się za tego rodzaju zmianę, gdy dochodzi do zwiększenia majątku spółki osobowej. W takim wypadku za podstawę opodatkowania uznaje się różnicę między wartością wkładów do spółki jawnej a wartością wkładów do spółki komandytowej, które były uprzednio opodatkowane PCC. Podatek od czynności cywilnoprawnych jest pobierany przez notariusza według stawki wynoszącej 0,5%.

Jakie skutki niesie za sobą przekształcenie spółki komandytowej w jawną?

Podstawową kwestią związaną z przekształceniem spółki komandytowej w jawną jest zmiana formy prawnej – niezaburzająca ciągłości bytu prawnego. Oznacza to, że spółce jawnej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Nie zmieniają się również relacje z podmiotami trzecimi, dlatego operacja przekształcenia spółki nie niesie za sobą konieczności wprowadzania aneksów do umów. Ta niezmienność odnosi się także do sytuacji procesowych – wyroki wydane w sprawach spółki komandytowej są stosowane również w przypadku powstałej na jej miejsce spółki jawnej. Jeśli sprawa dotyczy natomiast tego, jakie przekształcenie spółki komandytowej w jawną niesie za sobą skutki podatkowe, należy zaznaczyć, że w tym obszarze także mamy do czynienia z kontynuacją i nowa spółka wchodzi w podatkowe prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Aby lepiej zrozumieć kwestie podatkowe związane ze spółkami, warto zapoznać się z artykułem: Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych – jak uniknąć?, który pozwoli łatwiej przyswoić tę wiedzę.

Skąd wziąć wzór planu przekształcenia spółki?

Przedsiębiorcy, którzy chcą w sposób poprawny dokonać przekształcenia spółki, muszą postępować według ustalonych reguł. Odpowiedzią na pytanie, jak przygotować plan przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną, jest wzór przygotowany przez wykwalifikowanych specjalistów. Kancelaria prawna radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego to doświadczony zespół profesjonalistów, którzy od wielu lat gwarantują kompleksową obsługę prawną w zakresie przekształcania spółek. Nasi prawnicy z chęcią wyjaśnią wszelkie szczegóły proceduralne i przedstawią wzór planu przekształcenia spółki.

Podsumowanie

Zmiany w przepisach, które nastąpiły 2021 roku, skutkują wzrostem popularności przekształcania spółek komandytowych w spółki jawne. Dzięki temu procesowi wielu przedsiębiorców może uchronić się przed przed płaceniem podatku CIT i zachować możliwie najkorzystniejszy dla siebie status. Przekształcenie spółki komandytowej w jawną wiąże się z dość złożonymi procedurami, w których dużym wsparciem będzie pomoc kompetentnych prawników. Kancelaria radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego dzięki profesjonalizmowi i ugruntowanej wiedzy prawniczej cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów biznesowych. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.
Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v2. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

Administratorem Twoich danych osobowych jest
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Warszawa

Rondo ONZ 1,

00-124 Warszawa,

+48 12 3957161

kontakt@kwkr.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

 

Do you want to be up to date? Sign up for our newsletter

By subscribing to our newsletter, you consent to the sending of information by e-mail on important events in the field of law, legislative changes and the activities of the Law Firm.

read more

The administrator of your personal data is KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. with headquarters in Krakow, ul. Kącik 4, 30-549 Krakow. Your data will be processed for the purpose of sending our newsletter. You have the right to request access to your personal data, their copies, rectification, deletion or limitation of processing, as well as the right to object to the processing and to lodge a complaint with the supervisory authority. More details can be found in our Privacy Policy.