Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ma za zadanie uporządkować i usprawnić funkcjonowanie podmiotów rynku finansowego.
Jego wdrożenie ma w szczególności wyeliminować część barier z zakresu dostępu do rynku finansowego. Zakłada się, że usprawni on funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i zwiększy poziom cyfryzacji w pracy Komisji Nadzoru Finansowego. Jest to też gwarancja lepszej ochrony klientów instytucji finansowych i akcjonariuszy mniejszościowych. Projektowane zmiany obejmą szeroki zakres aktów prawnych. Warto jednak pamiętać, że odnoszą się one głównie do regulacji sektora rynku kapitałowego i rynku bankowego oraz w mniejszym zakresie rynku usług płatniczych.
Wiele z zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązań należy ocenić pozytywnie. Na uwagę zasługują zmiany w zakresie outsourcingu bankowego (m.in. wdrożenie wytycznych EBA). Przewiduje się też usprawnienie instytucji wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółek publicznych. Oprócz tego można spodziewać się zmian w zakresie tajemnicy zawodowej. Docelowo ułatwi to dochodzeniom roszczeń przez klientów instytucji finansowych.
W niektórych obszarach prawnych zaproponowane zmiany mogą być jednak rozczarowujące. Dlatego że zagadnienie potraktowano bez holistycznego spojrzenia na całość (w szczególności w zakresie sektora usług płatniczych). Nie ulega zatem wątpliwości, że konieczne jest dalsze prowadzenie prac nad usuwaniem barier, które ograniczają rozwój rynku finansowego, a w szczególności rozwój sektora fintech w Polsce.
Przyjęcie powyższego projektu ustawy przez rząd wstępnie planuje się na I kwartał 2022 r.