Rząd pracuje nad w wdrożeniem szeregu zmian w prawie, które mają na celu wspomóc przedsiębiorców w walce z negatywnymi skutkami pandemii. Tzw. pakiet osłonowy ma zapewnić, m. in. ulgi i ułatwienia w rozliczaniu należności publicznoprawnych, poprawę płynności finansowej przedsiębiorców oraz wsparcie dla rynku pracy.
Wprowadzone zostaną ułatwienia w zakresie split payment i zawieszania działalności gospodarczej. Rząd planuje również przesunięcie na 1 lipca 2020 r. wejścia w życie obowiązku wysyłki JPK na nowych zasadach oraz obowiązku dopisania się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Zgodnie z propozycją Rządu odroczenie lub rozłożenie na raty płatności podatku nie będzie się wiązało z koniecznością zapłaty tzw. opłaty prolongacyjnej. Straty poniesione w 2020 r. będzie można odliczyć od podatku należnego za 2019 r.
W ramach pakietu osłonowego Rada Ministrów chce również zapewnić szybszy zwrot podatku VAT. We współpracy z BGK Rząd planuje z kolei udzielać wsparcia w zakresie gwarancji oraz dopłacać do kredytów. Limity pomocy de minimis mają ulec zwiększeniu do 80% kwoty kredytu. Poprzez rozszerzenie możliwości wykorzystywania tzw. funduszu klęskowego i objęcie nim również zwalczania skutków epidemii Rząd planuje zapewnić dopłaty do oprocentowania kredytów.
Już teraz przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z instrumentów przewidzianych przez tzw. ustawę antykryzysową z 2013 r. Rząd planuje natomiast zmienić przepisy tak, by możliwe było skorzystanie z przewidzianych tam rozwiązań pomocowych już wtedy, gdy przedsiębiorca notuje spadek obrotów o 15% trwający 2 kolejne miesiące w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.