W czwartek, 8 kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy e-handlowej. To propozycja zmiany ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie wprowadzenia rozwiązań dotyczących tzw. pakietu e-commerce.
Powstrzymać Amazona
Polska oraz inne kraje członkowskie UE zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań przewidzianych w unijnym pakiecie VAT e-commerce. Ich celem jest pokonanie barier (a także uszczelnienie VAT) związanych z handlem elektronicznym za pośrednictwem takich platform jak Allegro czy Aliexpress – oraz większości innych sklepów internetowych spoza UE, które swoimi dumpingowymi warunkami dostaw ograniczały konkurencyjność przedsiębiorców unijnych.
Zaproponowano zatem rozwiązania, które między innymi przewidują:
- Rozszerzenie procedur dot. zasad rozliczania VAT przez sprzedających towary w ramach obrotu międzynarodowego, w tym na rzecz kontrahentów z innych krajów Unii Europejskiej. Tym samym rozliczenie podatku VAT w kraju, w którym wyprodukowano produkt, powinno stać się łatwiejsze;
- Nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników pozwalających na sprzedaż towarów importowanych spoza UE w przesyłkach o wartości do 150 euro. Podmioty z Chin czy Rosji zobowiązane będą do rozliczania unijnego podatku związanego z przesyłkami o niskiej wartości;
- Rozszerzenie uproszczeń w postaci tzw. małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS). Procedura ta ułatwia rozliczenie zdalne podatku bez konieczności rejestracji do podatku VAT w każdym kraju, do którego przedsiębiorca sprzedaje towary;
- Uchylenie zwolnienia z VAT dla zakupu spoza UE towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Do tej pory przesyłki o niskiej wartości (wysyłane np. z Chin) zwalniano z VAT. Teraz ten zabieg zastąpi się zniesieniem importu dla przesyłek o wartości do 150 euro – o ile sprzedawca opodatkuje taką sprzedaż samodzielnie w Unii.
Cel i skutek
Wdrożenie powyższych rozwiązań ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorców z Unii handlujących w e-commerce. W tej chwili w oczywisty sposób przegrywali oni z pochodzącymi spoza UE konkurentami – gigantami e-commerce oferującymi dumpingowe koszty wysyłania i sprzedaży towarów.
Za pomocą tego projektu UE nie tylko ogranicza, ale i kontroluje. Przepisy wszystkich krajów UE mają wymuszać na dostawcach z krajów trzecich określoną rejestrację i ewidencjonowanie sprzedaży dokonywanej na terenie UE. Narzuca im się także opodatkowywanie transakcji podatkiem VAT – od czego podmioty te do tej pory się zwalniały.
Wprowadzone przepisy stanowią istotne ułatwienie dla polskich i unijnych przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe – poszerzony zakres ułatwień rozliczenia VAT pozwoli im na łatwe zeznanie i rozliczenie podatku należnego w związku ze sprzedażą towarów do klientów z innych krajów Unii. Jednocześnie przepisy utrudniają działania pozaunijnych sklepów internetowych, oferujących często warunki dostaw o niekonkurencyjnym charakterze. Jednak – na rozwiązaniach tych ucierpieć mogą konsumenci, których pozaunijne sklepy obciążą zapewne wyższymi kosztami podatku VAT.