Przedsiębiorcy mają do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej, wśród których znajduje się m.in. spółka kapitałowa. Co to jest za typ przedsiębiorstwa? Tym mianem określa się spółki prawa handlowego oparte na kapitale. Na tę formę prowadzenia działalności decydują się najczęściej osoby chcące prowadzić duże podmioty gospodarcze. Spółki kapitałowe mogą również funkcjonować jako elementy większej struktury, zwaną grupą kapitałową. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy między innymi: co to jest spółka kapitałowa, czym się charakteryzuje oraz jakie wyróżniamy jej rodzaje.
Spółka kapitałowa – co to jest i jakie są jej rodzaje?
Pojęcie spółki kapitałowej obejmuje spółki prawa handlowego, których najważniejszym elementem jest kapitał zakładowy. Jest to jeden z czynników odróżniających je od spółek osobowych, w przypadku których działalność opiera się na wspólnikach. Skład osobowy spółki kapitałowej jest zmienny, a prowadzeniem jej spraw oraz reprezentacją spółki nie zajmują się wspólnicy, tylko wyznaczone w tym celu organy. Istotną cechą spółki kapitałowej jest także osobowość prawna oraz odrębność majątkowa.
Spółki kapitałowe w Polsce mogą przyjmować różną formę. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych wyróżnia się trzy rodzaje spółek kapitałowych:
- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółkę akcyjną,
- prostą spółkę akcyjną.
Kiedy wiadomo już, co to jest spółka kapitałowa oraz jakie są jej rodzaje, warto zapoznać się z charakterystycznymi cechami tej formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Jaka jest charakterystyka spółki kapitałowej?
Przedsiębiorcy decydujący się na prowadzenie firmy w formie spółki kapitałowej robią to ze względu na to jej charakterystyczne właściwości. Jakie są najważniejsze cechy spółek kapitałowych?
Osobowość prawna
Spółka kapitałowa jest osobą prawną, co oznacza, że posiada zarówno zdolność prawną, jak i zdolność do czynności prawnych. Niesie to ze sobą różne konsekwencje. Spółka kapitałowa funkcjonuje jako samodzielny podmiot prawa cywilnego i posiada własny, odrębny od wspólników majątek. Może nabywać prawa oraz obowiązki, a także posiada m.in. zdolność sądową i procesową, czyli może pozywać i być pozwaną przez inny podmiot.
Oddzielenie majątku wspólników od majątku spółki
Charakterystyczną cechą spółek kapitałowych jest to, że odpowiedzialność za zobowiązania ponosi sama spółka. To duża zaleta tej formy prowadzenia działalności gospodarczej z perspektywy wspólników, których ryzyko majątkowe ogranicza się jedynie do wysokości wniesionych wkładów.
Kwestia odpowiedzialności majątkowej inaczej prezentuje się w kontekście członków zarządu. Mogą oni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za długi spółki całym swoim majątkiem, jeżeli egzekucja w stosunku do jej majątku okaże się bezskuteczna. Członkowie zarządu mają jednak możliwość uchronienia się przed finansowymi konsekwencjami. Aby zapewnić sobie ochronę przed odpowiedzialnością majątkową, muszą we właściwym terminie złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości lub otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Możliwość funkcjonowania jako spółka kapitałowa w organizacji
Spółka kapitałowa nabywa osobowość prawną wraz z momentem rejestracji w KRS. Prawo do dokonywania czynności prawnych, np. kupowania i sprzedawania towarów lub usług, ma już jednak, funkcjonując jako spółka kapitałowa w organizacji. Co to jest spółka kapitałowa w organizacji? Tym mianem określa się formę przejściową spółki kapitałowej, która trwa od zawarcia aktu założycielskiego spółki do chwili jej rejestracji. Po zarejestrowaniu spółka staje się prawną kontynuatorką dotychczasowej spółki kapitałowej w organizacji.
Jakie inne charakterystyczne cechy spółki kapitałowej można wskazać? Należy do nich między innymi to, że:
- posiadają kapitał zakładowy,
- reprezentacja oraz prowadzenie spraw spółki kapitałowej należy do organów spółki,
- prawa i obowiązki wspólników wobec spółki mogą być różnicowane,
- skład osobowy spółki może ulegać zmianie.
Podsumowanie
Wiele osób na starcie swojej biznesowej kariery w roli przedsiębiorcy nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest spółka kapitałowa oraz jakimi cechami się wyróżnia. Wiedza na ten temat form prowadzenia działalności gospodarczej jest kluczowa dla dokonania odpowiedniego wyboru, który w przyszłości w znacznym stopniu może wpłynąć na losy firmy. W celu podjęcia dobrej decyzji warto zwrócić się do specjalistów mających duże doświadczenie w tym obszarze. Kancelaria radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego oferuje profesjonalne doradztwo w zakresie optymalnego wyboru rodzaju spółki. Dzięki temu nasi Klienci mają pewność, że wybrany typ spółki jest dopasowany do ich potrzeb i możliwości. Jako wyspecjalizowana w zakresie M&A kancelaria oferujemy również inne usługi z segmentu: spółki i rynek kapitałowy, wśród których znajduje się m.in. rejestracja spółek, a także ich przekształcanie oraz likwidowanie.
Zachęcamy do kontaktu!