Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych rozstrzygnął ostatnio spór, w którym starły się jedne z największych światowych firm IT. Konflikt dotyczył kwestii kluczowej dla całej branży – praw autorskich oprogramowania.
Spór Gigantów IT
Przedmiotem sporu była dopuszczalność wykorzystania części Application Programming Interface (API) Javy w Androidzie. Wynik starcia jest jednoznaczny – Sąd przyznał rację Google, kończąc tym samym 11-letni spór. Wcześniej Oracle uzyskała korzystny wyrok sądu niższej instancji.
„Twórcza” część
Oracle rościła sobie prawa do 0,4% kodu źródłowego Oprogramowania Java. Argumentowała, że API są dziełem mającym charakter twórczy (czyli utworem w rozumieniu polskiej ustawy), a tym samym korzystają z ochrony prawnoautorskiej. Tymczasem większość składu orzekającego Sądu Najwyższego doszła do przeciwnej konkluzji. W uzasadnieniu SN stwierdził, że:
w tym przypadku, gdy Google ponownie zaimplementował interfejs użytkownika, biorąc tylko to, co było potrzebne, aby umożliwić użytkownikom wykorzystanie ich talentów do pracy w nowym, zmienionym programie, kopiowanie przez Google API Sun Java było uzasadnionym wykorzystaniem tego materiału w zgodzie z prawem.
Brak zarobku, ale możliwości rozwoju
Co ciekawe, SN powołał się też na argumenty funkcjonalne. Odnosiły się one do możliwości rozwoju dla całej branży. Przyjęcie argumentacji Oracle oznaczałoby ograniczenia we wprowadzaniu innowacji, blokując tym samym dostęp do rynku wielu podmiotom. Z jednej strony Oracle za wykorzystaną część aplikacji nie poniesie żadnych korzyści, z drugiej – firma została oskarżona o zatrzymywanie patentu dla siebie.
Co dalej?
Konsekwencje dla całej branży są doniosłe, gdyż wyrok przeciwny mógłby zostać wykorzystany do dochodzenia praw przez Oracle od wielu podmiotów korzystających z elementów API Javy. Ironia losu jest jednak taka, że nawet w razie wygranej Oracle konsekwencje dla firmy mogłyby być wciąż niekorzystne. Dlaczego? Ponieważ ta firma, która skopiowała S3 API AWS-u, tworząc własne rozwiązania chmurowe, w rezultacie mogłaby zostać pozwana przez Amazon.