Zmiany w strukturach kapitałowych spółki wymagają przeprowadzenia tzw. transakcji M&A. Co to takiego? Są to działania, które prowadzą do fuzji przedsiębiorstw lub nabycia firmy przez silniejszy podmiot. Celem transakcji M&A najczęściej jest szeroko pojęty rozwój spółki: zwiększenie skali działalności, wzmocnienie pozycji na rynku, wzrost dochodów. W artykule wyjaśniamy, jak wyglądają transakcje M&A, co to jest fuzja i na czym polega przejęcie. Zapraszamy do lektury.
M&A – co to jest?
M&A to skrót od angielskiego Mergers and Acquisitions, czyli fuzji i przejęć. Jak wspomniano wcześniej, pojęcie odnosi się do transakcji skutkujących zmianą w strukturze kapitałowej przedsiębiorstwa. Wyróżnia się dwa rodzaje transakcji M&A:
- fuzje, które oznaczają dobrowolne połączenie co najmniej dwóch podmiotów w celu utworzenia nowej spółki,
- przejęcia, w wyniku których spółka przejmowana przestaje istnieć – staje się częścią silniejszego podmiotu.
Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na te działania? M&A to transakcje, które mogą przynieść udziałowcom wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Często są motywowane koniecznością ograniczenia kosztów czy dostosowania się do trendów rynkowych. W praktyce każde przekształcenie spółek jest jednak bardzo skomplikowane i czasochłonne.
Transakcje M&A – jak się do nich przygotować?
Przedsiębiorcy zainteresowani zmianą struktury własności powinni od początku korzystać ze wsparcia doradcy, który dokładnie wyjaśni, co to jest M&A i jakie skutki niesie ze sobą konkretna transakcja. Profesjonalne wsparcie w tym zakresie pozwala uniknąć ryzyka poważnych błędów, również formalnych. Gdzie zasięgnąć rady w sprawie fuzji i przejęć, czyli M&A?
Kancelaria prawna Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego oferuje doradztwo w zakresie zmian struktur kapitałowych przedsiębiorstw, w sprzedaży, nabyciu oraz transakcjach M&A. Z sukcesem przeprowadziliśmy liczne fuzje spółek prywatnych, publicznych, a także połączenia transgraniczne. Dzięki bogatemu doświadczeniu klienci naszej kancelarii nie muszą się martwić o przebieg współpracy ani jej rezultaty.
Fuzja prawna dla klientów z Warszawy to tylko część naszej oferty. Zapewniamy również wsparcie w następujących obszarach:
- pomoc prawna w rynku kapitałowym,
- rejestracja spółek,
- dematerializacja akcji,
- private equity i venture capital.
W przypadku pytań o M&A, rynki kapitałowe lub jakiekolwiek inne zagadnienia, zachęcamy do kontaktu – nasi prawnicy służą pomocą.
Co to jest M&A? Podsumowanie
M&A, czyli fuzje i przejęcia, to wieloetapowe transakcje, które stanowią doskonałą szansę na rozwój działalności. Aby były opłacalnym przedsięwzięciem, należy jednak poprzedzić je dokładną analizą warunków finansowych oraz prawnych. Tylko odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona transakcja M&A ma szansę przynieść spółce oczekiwane korzyści bez ryzyka poniesienia nieoczekiwanych strat. Z tego względu warto korzystać z profesjonalnego wsparcia prawnego.