Frankowicze są zwykle kojarzeni z osobami fizycznymi, ale wielu właścicieli firm również podpisało umowy na kredyt we frankach szwajcarskich. Niektórzy przedsiębiorcy – podobnie jak zwykli konsumenci – walczą przed sądem o utracone w przeszłości pieniądze związane z wahaniami kursów walut.
Szansa na unieważnienie umowy kredytowej
O wiele większe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają osoby fizyczne, ponieważ mogą powoływać się na przepisy chroniące konsumentów przed skutkami narzucania nieuczciwych warunków umownych. W przypadku osób, które zawarły umowy kredytowe bezpośrednio w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, należy przyjąć inną strategię procesową.
W ich sytuacji można powołać się na przekroczenie granic swobody umów, sprzeczność z art. 69 prawo bankowe czy wskazać na sprzeczność zawartej umowy z zasadami współżycia społecznego.
Przykłady unieważnienia umowy kredytowej przedsiębiorcy
1 czerwca 2020 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli wydał po raz pierwszy w Polsce roszczenie zabezpieczenia kredytobiorcy o ustalenie nieważności umowy kredytu denominowanego. Polega ono na wstrzymaniu obowiązku spłaty rat do dnia uprawomocnienia orzeczenia, które zakończy sprawę. Pomimo jednoznacznego – na ten moment – rozstrzygnięcia, już teraz mówi się o bardzo wysoko uprawdopodobnionej nieważności kredytu.
Działania, które mają chronić przedsiębiorców w kontekście umów frankowych, podejmowane były również wcześniej. Jednym z przykładów jest wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 2018 roku, w którym oceniono, że sposób indeksacji kredytu jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
Unieważnienie umów kredytowych we frankach dla przedsiębiorców jest odległym, ale – jak pokazują powyższe przykłady – nie niemożliwym celem.
Zainteresował Cię temat? Sam masz podobny problem? Koniecznie skontaktuj się z nami. Doradzimy.