Pandemia koronawirusa wpływa na każdą dziedzinę naszego życia. Wprowadzane są modyfikacje w przepisach dotyczących gospodarki, ochrony zdrowia, czy transportu. Tym razem trwają prace nad regulacjami mającymi na celu pomóc sprawnie i terminowo rozliczyć podatki. Termin rozliczenia podatku CIT może zostać przesunięty o kilka miesięcy.
Ustawa uchwalona przez Sejm.
Sejm uchwalił ustawę modyfikującą termin złożenia deklaracji CIT-8 oraz zapłaty podatku za 2020 r. Zaproponowane zostało wydłużenie terminu na zadeklarowanie i zapłatę podatku dochodowego od osób prawnych za poprzedni rok. To z uwagi na trwającą pandemię. Termin najprawdopodobniej zostanie przesunięty aż o trzy miesiące.
Projekt regulacji został uchwalony przez Sejm w trakcie ostatniego posiedzenia. Zgodnie z treścią regulacji, przedłuża się do dnia 30 czerwca 2021 r. dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych termin do:
- złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym, który zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 28 lutego 2021 r.,
- wpłaty podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa powyżej, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Znaczna zmiana terminu.
Podatnicy CIT najprawdopodobniej złożą więc zeznania roczne CIT-8 i CIT-8AB do 30 czerwca 2021 r. Data 31 marca nie będzie aktualna. W tym samym terminie muszą też wpłacić zadeklarowany podatek.
Uzasadnieniem dla regulacji jest wydłużający się stan pandemii COVID-19 i wynikające z niego znaczące utrudnienia w rozliczeniach. Dzięki proponowanemu rozwiązaniu podatnicy będą mieć więcej czasu na załatwienie wszelkich formalności. Dodatkowo umożliwi to skorzystanie z pomocy podmiotów zewnętrznych, specjalizujących się w rozliczeniach. Oczywiście jeżeli płatnicy nie zdążyli tego zrobić do tej pory.
Dalsze prace.
Ustawa trafiła Senatu. Jego najbliższe posiedzenie, na którym powinna zostać ona rozpatrzona, planowane jest na dni 24, 25 i 26 marca 2021 r.
Tę kwestię niewątpliwie warto monitorować. Taka zmiana w przepisach może okazać się korzystna dla dużej ilości podatników.