Od tego roku wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych zasadniczo będzie równa sumie stopy referencyjnej NBP i 10 punktów procentowych, czyli 11,5 % (poprzednio 9,5 %). W transakcjach handlowych, w których dłużnikiem nie jest podmiot publiczny, strony mogą uzgodnić wyższe odsetki.
Z początkiem stycznia 2020 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (obecna nazwa: ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych). Ze względu na nowe przepisy przedsiębiorcy muszą zatem liczyć się z tym, że w praktyce odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych będą wyższe niż dotychczas – choć strony mogą określić w umowie inną stopę odsetek, to nie może być ona niższa od wskazanej w ustawie stopy, która na skutek nowych przepisów została zasadniczo podwyższona.
Ponadto, zgodnie z nowym brzmieniem ustawy, określony w umowie termin płatności nie może przekraczać 60 dni od dnia doręczenia faktury lub rachunku – w przypadku, gdy dłużnikiem jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem mikro, mały albo średni przedsiębiorca. Jeżeli termin zapłaty został określony w umowie niezgodnie z ustawą, wierzycielowi przysługują odsetki po upływie 60 dni od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.
Do ustawy został dodatkowo wprowadzony przepis, zgodnie z którym – jeżeli termin zapłaty określony w umowie przekracza 120 dni – wierzyciel może wypowiedzieć umowę albo od niej odstąpić.