8 i 9 czerwca prawnicy z naszej Kancelarii uczestniczyli w IX edycji Cashless Congress organizowanego przez Fundację Rozwoju Rynku Bezgotówkowego.
Podczas Kongresu
Kongres odbywał się symultanicznie na dwóch scenach. Scena główna była miejscem dyskusji nad zmianami w gospodarce, które zostały zainicjowane przez rewolucję technologiczną. Drugą scenę zdominowała dobrze znana w naszej Kancelarii tematyka regulacji prawnych i rozwiązań technicznych z zakresu „open banking”.
Najistotniejsze zagadnienia
W tym roku usługa AIS (Account Information Service) budziła szczególne zainteresowanie. Poruszono zwłaszcza kwestie związane z pozyskiwaniem danych o posiadaczach rachunków płatniczych za pomocą tej usługi. Na scenie prezentowały się również start-upy z obszaru fintech które wykorzystują bądź też planują wykorzystać powyższe rozwiązanie w swoich modelach biznesowych.
Największe kontrowersje
Najwięcej emocji wzbudzał również temat sztucznej inteligencji (AI). Powód? 21 kwietnia Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia ustanawiającego zharmonizowane zasady dla sztucznej inteligencji (Artificial Inteligence Act). AI to dość obszerne zagadnienie, a sama technologia ma również ogromny wpływ na sektor finansowy.
W reakcji na AI
Projekt rozporządzenia zakłada – dobrze znane z regulacji dotyczących ochrony danych osobowych (RODO) a także przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) – podejście oparte na zasadzie ryzyka. To w połączeniu z planowanymi w rozporządzeniu maksymalnymi karami sięgającymi 30 000 000 EUR lub do 6% całkowitego rocznego światowego obrotu za poprzedni rok budżetowy wymusić ma na określonych podmiotach stosujących rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji przegląd i dostosowanie tych rozwiązań do wymogów wypracowanych w rozporządzeniu.