Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało o rozpoczęciu prac nad projektem dotyczącym zmiany m.in. ustawy o gospodarce nieruchomościami. Projekt ustawy stanowi kolejny etap mający na celu wyeliminowanie użytkowania wieczystego w Polsce.
Dlaczego zdecydowano się na rozpoczęcie prac nad nowelizacją? Jak wynika z uzasadnienia, Ustawodawca chciałby wprowadzić możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności także w sytuacji, kiedy użytkownik wieczysty korzysta z gruntów w innych celach niż mieszkaniowe. A to oznacza, że z przekształcenia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy.
Ministerstwo Rozwoju wskazuje, iż, planując wprowadzenie zmian, wychodzi naprzeciw aktualnym oczekiwaniom przedsiębiorców. „Brak perspektywy wzmocnienia prawa do gruntu za cenę możliwą do zaakceptowania przez użytkownika wieczystego, zniechęca przedsiębiorców do podejmowania inicjatywy i działań na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Mając zatem na względzie politykę rządu w zakresie wspierania przedsiębiorczości i innowacyjności, istotne jest zapewnienie stabilności prawnej użytkownikom wieczystym inwestującym na gruntach publicznych, co w perspektywie przełoży się na rozwój przedsiębiorstw prowadzących działalność na gruntach publicznych, a w ujęciu globalnym wpłynie na wzrost potencjału gospodarczego kraju” – czytamy w opublikowanej informacji o pracach nad projektem.
Zgodnie z założeniami projektu przekształcenie prawa użytkowania wieczystego ma następować z mocy prawa i z uwzględnieniem reguł odpłatności zastosowanych w ramach instytucji uwłaszczenia ex lege. Jest to rozwiązanie podobne do tego, które zastosowano w przypadku przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Rząd planuje jednak wprowadzenie zasad odpłatności uwzględniających wartość rynkową gruntów oraz wprowadzenie oprocentowania płatności w przypadku jej rozłożenia w czasie.
Do chwili obecnej resort nie przekazał zbyt wielu szczegółowych informacji dotyczących projektu ustawy. Jednak mimo braku konkretów niewątpliwe pozostaje, kto będzie najbardziej zadowolony z projektu. Zwolennikami zmian będą przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy obecnie niejednokrotnie ograniczają długofalowe inwestycje na gruntach oddanych im w użytkowanie wieczyste, obawiając się odmowy przedłużenia umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste oraz corocznych podwyżek opłat rocznych. Natomiast przeciwnikami będą prawdopodobnie samorządy, dla których dochody z opłaty rocznej niejednokrotnie stanowią znaczący składnik budżetu.
Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że projekt ustawy zostanie przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2022 r.
Projekt ustawy rozpoczął się uchwaleniem ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2040).
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!