Już 12 lutego PFR Ventures otwiera nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji venture capital w ramach m.in. programów Starter i Open Innovation. 8 listopada konkurs BridgeUp (następca Bridge Alfa) rozpoczyna NCBiR. Łącznie na inwestycje przewidziane jest ponad 2 mld PLN pochodzących ze środków publicznych (program FENG). Dodatkowo, ponad połowę tej kwoty mają dołożyć inwestorzy prywatni. Czy powrót na rynek funduszy VC w znanych formułach Starter, OI i Bridge pobudzi spowolniony w ostatnim czasie rynek inwestycji seed i pre-seed?
PFR Starter, PFR Open Innovation, Biznest, KOFFI czy NCBR BrideUP to stara i znana formuła w nowym wydaniu. W ramach każdego z tych programów podmiot publiczny dofinansowuje inwestycje prywatne funduszy VC w spółki na wczesnym etapie rozwoju. Ze wsparcia w poprzednich edycjach programu skorzystało ponad 100 funduszy venture capital, a udział tych funduszy w łącznej liczbie transakcji na polskim rynku VC był zdecydowanie odczuwalny. Nowe edycje powinny pomóc powtórzyć ten trend. Jednocześnie liczymy, że odświeżone zasady programów zaadresują liczne bolączki, które były przeszkodą dla inwestycji i rozwoju startupów w poprzednich latach. Duże nadzieje wzbudza w tym przypadku m.in. otwartość na inwestycje kontynuacyjne w wybrane spółki (przewiduje je m.in. nowy Starter, oraz, co jest dużą nowością – BridgeUP).
Prowadzenie funduszu VC z kapitałem publicznym w 2024 roku to też nowe wyzwania. Przede wszystkim w ostatnim czasie znacznemu zaostrzeniu uległy regulacje ASI oraz podejście KNF do doboru inwestorów w alternatywnych spółkach inwestycyjnych. Zarządzający funduszami będą więc musieli zmierzyć się z problematyką ESG oraz wyśrubowanym kluczem doboru inwestorów prywatnych. Ponadto, nowe programy PFR i NCBR kładą ogromny nacisk na tzw. polski pierwiastek i wymagają, by większość środków z inwestycji lokowana była w polskie startupy. Tymczasem region CEE, o którym coraz częściej mówi się, że jest nową kopalnią innowacyjnych pomysłów technologicznych, to nie tylko Polska. Inwestorzy będą więc musieli znaleźć metodę, jak przyciągać pomysłodawców i innowatorów do naszego kraju zza granicy.
W poprzednich latach wsparliśmy dziesiątki inwestycji realizowanych na etapie seedowym i pre-seedowym przez fundusze typu Starter, Open Innovation czy Bridge Alfa. Nie możemy się doczekać kolejnych projektów i trzymamy kciuki, by nowe środki publiczne na inwestycje stały się tym zastrzykiem kapitału, którego polski rynek VC obecnie bardzo potrzebuje. Służymy pomocą w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie oraz budowaniu struktury funduszu w formie ASI.