Organizacja NOYB zajmująca się egzekwowaniem prawa do prywatności w Europie wystosowała skargi dotyczące działań Mety (do której należy m.in. Facebook i Instagram). Pisma otrzymało już 11 organów zajmujących się ochroną danych na Starym Kontynencie. W rozmowie z portalem prawo.pl eksperci KWKR Mariusz Purgał i Alicja Łopacińska wskazują, jaki dalszy ciąg może mieć ta sprawa. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Alicja Łopacińska, radca prawny i associate w kancelarii KWKR, wyjaśniła, że problem polega na zamiarze Mety wykorzystania wszystkich danych użytkowników zgromadzonych od początku istnienia Facebooka. Zwróciła również uwagę na sytuację, w której wykorzystywane będą zdjęcia osób nieposiadających konta na portalu, co stanowi dodatkowe naruszenie prywatności.
Z kolei Mariusz Purgał, adwokat i partner w kancelarii KWKR, wskazuje na kluczowy problem czasu. – Użytkownicy mogą nie być świadomi działań platformy, szczególnie jeśli chodzi o nieaktywne konta oraz dane zgromadzone od początku istnienia Facebooka – zauważył. Podkreślił, że oparcie tak dużej ingerencji w dane użytkowników na algorytmach sztucznej inteligencji jest co najmniej wątpliwe z punktu widzenia ochrony danych.
Czy Meta rzeczywiście narusza przepisy RODO? Jakie konsekwencje niesie ze sobą wykorzystywanie danych do nieokreślonych technologii sztucznej inteligencji? Jakie są szanse na wstrzymanie działań Mety przed 26 czerwca? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi lektura artykułu Meta chce wykorzystać dane z Facebooka – nie będzie pytać o zgodę, który ukazał się na łamach portalu prawo.pl.
Zapraszamy do lektury!