Rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy badanie due diligence jest niepotrzebne z punktu widzenia inwestora lub nabywcy praw. Właściwie pytanie nie powinno brzmieć, kiedy warto zlecać to badanie, a dlaczego warto to robić. Odpowiedź jest zaskakująco prosta.
Czy badanie due diligence jest obowiązkowe?
Oczywiście nikt nie zmusi inwestora do dokładnego sprawdzenia spółki, w którą chce zainwestować. Przeprowadzenie takiego badania leży jednak w jego interesie, służy bowiem uniknięciu nabycia przysłowiowego „kota w worku”. Zasadniczo żaden nabywca nie ma takiego obowiązku, lecz przeprowadzenie badania pozwala zminimalizować ryzyko dokonania nieudanej inwestycji, a badanie due diiligence w pełni pomaga zrozumieć mechanizmy rządzące daną spółką.
Dzięki temu nabywca jest w pełni świadomy konsekwencji podejmowanej przez siebie decyzji. Ponadto dzięki badaniu inwestor ma całościowe spojrzenie na firmę, jej projekty i dotychczasowe działania. Dysponowanie tą wiedzą z pewnością pomoże lepiej zarządzać spółką po dokonaniu transakcji, choć nie tylko w tym celu wykonuje się badanie due diligence.
W takim razie kiedy?
Przed przejściem do bezpośredniej realizacji inwestycji. Badanie due diligence najczęściej przeprowadza się w sytuacji nabycia przedsiębiorstwa, akcji lub udziałów, a także w przypadku połączenia spółek. Jego wykonanie zleca się również przy wprowadzaniu spółki do obrotu publicznego, szukania przez firmę zewnętrznych inwestorów albo oddłużania czy wywłaszczania.
Niekoniecznie też trzeba zlecać badanie kompleksowe. W zależności od potrzeb oraz od specyfiki działalności danego przedsiębiorstwa można wykonać due diligence np. wybranego projektu realizowanego przez daną spółkę. Taka metoda pozwoli na zaoszczędzenie czasu (i pieniędzy) przy jednoczesnym uzyskaniu potrzebnych informacji. Dlatego tak ważne jest dookreślenie swoich potrzeb jeszcze przed spotkaniem z podmiotem zewnętrznym, zobowiązanym do przeprowadzenia badania.
Podmiot zewnętrzny – działanie w interesie kupującego
Dookreślenie potrzeb nie tylko pomoże zdecydować się na odpowiednią ścieżkę badania, ale też wpłynie na wybór właściwych ekspertów. W zależności od specyfiki będą to rzeczoznawcy, biegli rewidenci, prawnicy, doradcy podatkowi.
Każda z tych osób zobowiązana jest do podpisania umowy o zachowaniu poufności, o czym warto pamiętać przy podpisywaniu porozumienia. Wybrany specjalista nie może w żaden sposób być skorelowany ze sprzedawcą – w celu jak najbardziej obiektywnej ekspertyzy –działając tym samym w interesie kupującego.
Na co zwrócić uwagę
Przede wszystkim już na początkowym etapie warto ustalić zakres badania, aby nie pominąć istotnych dla inwestora kwestii. Wskazówką może być tutaj branża, w jakiej działa dana spółka. Nasi prawnicy niejednokrotnie wspierali inwestorów w badaniach due diligence z m.in.: real estate, TMT, IT, private equity. Do każdej transakcji podchodzą indywidualnie, na bieżąco dostosowując działanie do potrzeb inwestora. Nasi eksperci pomogą ustalić, z jakim ryzykiem wiąże się zainwestowanie w spółkę i czy firma spełnia wszystkie warunki prawne. Oprócz tego prawnicy KWKR chętnie zapewnią wsparcie prawne na każdym etapie transakcji – od rozeznania rynkowego poprzez przygotowanie umów i negocjacje, aż po sfinalizowanie transakcji.