22 stycznia 2024 r. ruszyła nowa edycja SME Fund, w ramach której możliwe jest ubieganie się dofinansowanie w zakresie ochrony znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wynalazków i nowych odmian roślin. W ramach dotacji możliwe jest pozyskanie nawet 75% zwrotu opłat urzędowych związanych z ochroną przedmiotów własności przemysłowej. O przyznaniu środków decyduje kolejność zgłoszeń – nie warto zwlekać, bo liczba środków jest ograniczona!
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Z programu mogą skorzystać:
- Mikro przedsiębiorcy czyli podmioty zatrudniające od 1 do 9 pracowników, których obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów euro,
- Mali przedsiębiorcy czyli podmioty zatrudniające od 10 do 50 pracowników, których obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro,
- Średni przedsiębiorcy czyli podmioty zatrudniające od 50 do 250 pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro, a bilans roczny 43 milionów euro.
Dofinansowanie otrzymają podmioty mające siedzibę na terytorium UE oraz w Ukrainie, które są zainteresowane ochroną swojej własności intelektualnej.
Co obejmuje dofinansowanie?
Fundusz umożliwia ubieganie się o zwrot kosztów związanych ze zgłoszeniem:
- znaków towarowych i wzorów przemysłowych (maksymalnie 1 000 EUR)
- wynalazków (maksymalnie 1 500 EUR zwrotu za pokrycie opłat urzędowych oraz 2 000 EUR opłat związanych ze sporządzeniem i złożeniem nowego europejskiego zgłoszenia patentowego)
- nowych odmian roślin (maksymalnie 1 500 EUR)
Dofinansowanie obejmuje zarówno zgłoszenia krajowe (UPRP), jak i unijne czy międzynarodowe.
Dotacją objęta jest również usługa IP Scan, tj. wstępna diagnostyka własności intelektualnej, która ma na celu doradzenie MŚP w zakresie potencjału IP dla rozwoju ich działalności – zarówno w zakresie aktywów, które powinny być objęte ochroną, jak i tych, które są już chronione, a które można dalej wykorzystać w celu uzyskania dodatkowych korzyści. Zgodnie z zapowiedzią Urzędu Patentowego RP, usługa IP Scan będzie dostępna w Polsce od II kwartału tego roku i obejmuje maksymalną kwotę dotacji w wysokości do kwoty 1 350 EUR.
W tegorocznej edycji Fundusz został rozszerzony także o możliwość dofinansowania za usługi prawne związane ze sporządzeniem i złożeniem nowego europejskiego zgłoszenia patentowego do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) – do maksymalnej kwoty 2 000 EURO.
Dofinansowanie – znaki towarowe i wzory przemysłowe
W przypadku znaków towarowych i wzorów przemysłowych możliwe jest pozyskanie dofinansowania obejmującego:
- 75% opłat za znaki towarowe i wzory w przypadku uzyskania ochrony znaku towarowego lub wzoru w UE – w ramach procedury przed EUIPO lub procedury krajowej (w tym opłat za zgłoszenie, klasy, rozpatrzenie, rejestrację, publikację i odroczenie publikacji).
- 50% opłat pobieranych za zgłoszenia w ramach międzynarodowego systemu znaków towarowych (system madrycki) lub międzynarodowego systemu wzorów (system haski), w tym opłaty podstawowe, opłaty za wskazanie i opłaty za późniejsze wskazanie.
Przykład 1: Przedsiębiorca decyduje się na zgłoszenie jednego znaku towarowego w EUIPO. Znak ma zostać zarejestrowany w trzech klasach klasyfikacji nicejskiej. Opłata za zgłoszenie wynosi 1 050 EUR, ale dzięki dofinansowaniu przedsiębiorca zapłaci jedynie 262,50 EUR.
Przykład 2: Przedsiębiorca decyduje się na zgłoszenie dwóch znaków towarowych w EUIPO; każdy w jednej klasie klasyfikacji nicejskiej. Opłaty urzędowe za obydwa zgłoszenia to 1 700 EUR, ale dzięki dofinansowaniu przedsiębiorca zapłaci jedynie 700 EUR.
Jesteś zainteresowany pozyskaniem dofinansowania? Skontaktuj się z nami!