Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje społeczne projektu ustawy wdrażającej unijny Akt o usługach cyfrowych (DSA). Proces zwieńczyło spotkanie w którym uczestniczyło grono specjalistów, wśród których nie mogło zabraknąć głosu Iwony Aleksandrowicz-Strus. Jak Akt wpłynie na polską rzeczywistość prawną? O tym w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Gazecie Prawnej mówiła nasza ekspert.
Iwona Aleksandrowicz-Strus w rozmowie z Elżbietą Rutkowską wskazuje, że podział obowiązków między prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej i prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wywołał wśród uczestników konsultacji największe kontrowersje. Sam bowiem projekt ustawy jest w tej kwestii enigmatyczny.
Tymczasem Komisja Europejska już teraz ponagla Polskę (oraz kilka innych krajów), które nie spieszyły się do tej pory z implementacją założeń Aktu do krajowego prawodawstwa. Na szczęście konsultacje napawają optymizmem, że już wkrótce wszystko ruszy w dobrym kierunku.
Obszerny wywiad, którego udzieliła Iwona Aleksandrowicz-Strus porusza również inne ciekawe wątki, między innymi jak wdrożenie DSA wpłynie na polską rzeczywistość prawną oraz w jaki sposób jego działanie odczują przeciętni obywatele. Wiele wskazuje na to, że walka o swoje prawa będzie w tym przypadku łatwiejsza, niż powołując się na funkcjonujące od kilku lat RODO.
Całą rozmowę z Iwoną Aleksandrowicz-Strus można przeczytać we wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Wywiad jest dostępny również on-line.
Media coraz mocniej zaczynają interesować się wdrożeniem Aktu o usługach cyfrowych. Wiedzą na temat, jak DSA wpłynie na przeciwdziałanie naruszeniom praw autorskich, Iwona Aleksandrowicz-Strus podzieliła się z redakcją portalu prawo.pl. Komentarz naszej ekspert można przeczytać tutaj.