30.04.2021

Jak chronić własność intelektualną w sieci?

Kancelaria Prawna

W ostatnich latach działalność zawodowa wielu firm przeniosła się do Internetu. Jak chronić własność intelektualną w sieci? To pytanie zadają sobie szefowie przedsiębiorstw, które aktywnie funkcjonują w wirtualnej rzeczywistości. Naruszenie praw własności intelektualnej jest coraz częściej spotykanym problemem. W tym artykule wskazujemy, jak chronić własność intelektualną w Internecie i co grozi za łamanie praw do niej.

Co oznacza własność intelektualna?

Aby wiedzieć, jak chronić własność intelektualną w skuteczny sposób, należy najpierw zdać sobie sprawę, czym jest własność intelektualna. To pojęcie oznacza wszystkie wytwory działalności umysłowej człowieka o znamionach unikalności, które obejmuje prawo ochrony własności intelektualnej. Szerzej te kwestie poruszają cztery akty prawne:

  • Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
  • Ustawa o prawie własności przemysłowych,
  • Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji,
  • Ustawa o ochronie baz danych.

Czym jest własność intelektualna w praktyce? Do tej kategorii należą m.in.:

  • literatura,
  • muzyka,
  • dzieła fotograficzne, filmowe i plastyczne,
  • znaki towarowe: logo, nazwa firmy,
  • patenty,
  • wzory przemysłowe.

Jak widać, przedmiotem prawa własności intelektualnej mogą być bardzo różne obiekty. W przypadku firm szczególnie istotne są rzecz jasna znaki towarowe, patenty i wzory przemysłowe. Jak chronić własność intelektualną przedsiębiorstwa?

Jak skutecznie chronić własność intelektualną w sieci?

W celu właściwego zabezpieczenia przed naruszeniami należy zadbać o odpowiednią pomoc specjalisty. Doświadczony prawnik zajmujący się własnością intelektualną to cenne wsparcie, które pomoże ustrzec się przed niedopatrzeniami w zakresie ochrony tego rodzaju dóbr. Warto w tym momencie zapoznać się z różnicą między prawem autorskim a prawem własności przemysłowej.

Ochrona praw autorskich

Renomowana kancelaria prawna, która czuwa nad właściwą realizacją ochrony praw autorskich to najlepsze rozwiązanie. W innym wypadku firma może narazić się na potężne straty. Jaskrawym przykładem może być sytuacja, w której osoba odpowiedzialna za kontakt z grafikiem w sprawie logo przedsiębiorstwa nie dopilnuje, aby przenieść na firmę prawa autorskie majątkowe do tego logo. Bez podpisania specjalnej umowy o przeniesienie tych praw nie powinno się zarejestrować znaku firmowego, gdyż narusza to w takiej sytuacji prawa grafika. Ma on możliwość zakwestionowania faktu, iż udzielił zgody na rejestrację i może w konsekwencji unieważnić znak towarowy firmy.

Ochrona własności przemysłowej

Ochrona własności przemysłowej to również bardzo ważne zagadnienie z perspektywy przedsiębiorstwa. Podstawowym krokiem, jaki należy podjąć w celu zabezpieczenia własności przemysłowej, jest zwrócenie się do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o udzielenie patentu lub prawa ochronnego. W ten sposób można chronić nie tylko wynalazki, ale także np. wzory przemysłowe takie jak etykiety lub opakowania.

Podsumowanie

Istnieją różne sposoby na to, jak chronić własność intelektualną. Najskuteczniejszym z nich jest zwrócenie się o fachową pomoc prawną do doświadczonych specjalistów. Kancelaria radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego to firma prawnicza z dużym stażem w sprawach związanych z ochroną własności intelektualnej. Nasi specjaliści wypracowują odpowiednią strategię, która pomaga zabezpieczyć tę sferę działalności klienta biznesowego. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.
Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

Administratorem Twoich danych osobowych jest
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Warszawa

Rondo ONZ 1,

00-124 Warszawa,

+48 12 3957161

kontakt@kwkr.pl