Luty przyniósł oficjalną publikację projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z projektu nie są zadowoleni twórcy i artyści filmowi w Polsce. Dlaczego? Jakie obecnie przysługują im obecnie tantiemy, a czego mogliby się domagać, gdyby zostały uwzględnione ich postulaty? Na łamach portalu infor.pl wyjaśnia tę kwestię Przemysław Juściński, radca prawny i ekspert ds. ochrony własności intelektualnej.
Projekt wprowadził istotne zmiany do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W swojej treści nie odniósł się jednak do kwestii tantiem dla twórców i artystów wykonawców z tytułu korzystania z utworów audiowizualnych w ramach usług wideo na żądanie (Video on Demand – VOD). Co oczywiste, spotkało się to ze sprzeciwem polskich filmowców. Associate w naszej kancelarii w swoim tekście wyjaśnia dokładnie, dlaczego wciąż na dostawcach usług takich jak Netflix czy HBO wciąż nie zaczął ciążyć obowiązek wypłaty należności twórcom.
Nie wszystkie korporacje mogą jednak bez większych problemów obejść kwestię tantiem. Stowarzyszenie Filmowców Polskich wytoczyło spór Cinema City, jednemu z największych multipleksów w Polsce, odpowiadającemu za prowadzenie kin w największych miastach w naszym kraju. Sądowy wyrok nasz ekspert opisuje szerzej w swoim tekście. Czy artyści nie stoją jednak na straconej pozycji i powyższa decyzja może stanowić dla nich punkt zaczepienia? Na to pytanie odpowiedź przynosi lektura tekstu Przemysława Juścińskiego na łamach portalu infor.pl. Serdecznie zapraszamy do lektury!