Trudna sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, żeby kupić mieszkanie od syndyka. Skąd pochodzą mieszkania sprzedawane przez ten podmiot? Kiedy osoba, która wzięła kredyt hipoteczny na mieszkanie, ogłasza upadłość konsumencką, jej nieruchomość zostaje w toku postępowania upadłościowego wystawiona na sprzedaż. Realizacją tego zadania zajmuje się właśnie syndyk.
W dzisiejszym artykule wyjaśniamy: jak wygląda sprzedaż nieruchomości przez syndyka oraz kto nie jest uprawniony do jej nabycia.
Jak może przebiegać sprzedaż mieszkania przez syndyka?
Osoby, które interesuje zakup nieruchomości od syndyka, muszą odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Jedno z nich brzmi: jak kupić mieszkanie od syndyka? Jeśli chodzi o tę kwestię, to prezentuje się ona dość podobnie do tego, jak wygląda sprzedaż nieruchomości przez komornika. Oznacza to, że zakup nieruchomości od syndyka jest możliwy w drodze przetargu lub aukcji. Wartość sprzedawanego mieszkania lub innej nieruchomości szacuje biegły. Wyboru najlepszej oferty dokonuje natomiast syndyk, a jego wybór musi zaakceptować sędzia-komisarz, wydając odpowiednie postanowienie. Osoby zainteresowane tym, jak kupić mieszkanie od syndyka powinny sobie przy tym zdawać sprawę z tego, że każdy uczestnik licytacji ma prawo do zaskarżenia postanowienia sędziego-komisarza poprzez złożenie zażalenia. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, to dochodzi do finalizacji nabycia nieruchomości poprzez zawarcie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.
Istnieje również inny sposób, w jaki syndyk może sprzedawać mieszkania. Określa się tę procedurę jako: sprzedaż nieruchomości przez syndyka z wolnej ręki. Oznacza to, że syndyk, po uzyskaniu zgody sędziego-komisarza, sporządza spis inwentarza, dokonuje oszacowania wartości nieruchomości, a następnie publikuje ofertę sprzedaży. Po wyborze nabywcy niezwłocznie podpisywany jest z nim akt notarialny, który przenosi własność nieruchomości.
Kto nie ma prawa do nabycia nieruchomości od syndyka?
Innym ciekawym aspektem, który wymaga wyjaśnienia jest to, kto nie może nabyć nieruchomości od syndyka. Okazuje się, że z grona potencjalnych nabywców nieruchomości wykluczeni są członkowie najbliższej rodziny syndyka, czyli m.in.:
- małżonek,
- dzieci,
- rodzice,
- dziadkowie.
Co istotne, nabyć od nieruchomości od syndyka nie mogą również osoby pozostające z nim w stosunku przysposobienia lub będące z nim w związku nieformalnym. Warto dodać, że kupić takiej nieruchomości nie może również sam syndyk.
Podsumowanie
Zakup nieruchomości od syndyka wydaje się wielu osobom bardzo atrakcyjną szansą. Niestety, nie każdy może z niej skorzystać. Z tego grona wykluczeni są członkowie rodziny syndyka, osoby pozostające z nim w związku, a także on sam.
Osoby, które interesuje kupno mieszkania od syndyka, często zastanawiają się, jakie wiąże się z tym ryzyko. Przed przystąpieniem do tego typu transakcji warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Dobrze w tym celu zwrócić się do specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w sprawach związanych z nieruchomościami, takich jak kancelaria prawna Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego. Cieszymy się dużą renomą na rynku jako godna zaufania kancelaria prawna nieruchomości & proces budowlany. Od lat z sukcesami prowadzimy sprawy z tego obszaru, budując swoją pozycję na rynku i dbając o interes naszych klientów. Nie jest to jedyna dziedzina prawa, w jakiej prężnie działamy – jesteśmy rozpoznawalni również jako specjalizująca się w sprawach o upadłość kancelaria.
Zapraszamy do kontaktu.