Od stycznia 2022 r. będzie można odliczyć nawet 50% wydatków od podstawy opodatkowania. Jest jednak pewien warunek. Ulga wiąże się z inwestowaniem w ramach funduszy venture capital.
Dla kogo przewidziano ulgę?
Celem projektu jest rozwój rynku startupów w Polsce. Zakłada się, że wraz z tą ulgą coraz więcej przedsiębiorców zainwestuje w fundusze VC, których zadaniem jest wsparcie startupów w ich wczesnej fazie rozwoju. Żeby zatem skorzystać z ulgi, trzeba:
- albo bezpośrednio zainwestować w fundusze VC,
- albo skorzystać z koinwestycji z funduszami VC. Tutaj jednak część środków musi pochodzić ze środków europejskich, niemających charakteru bezzwrotnego, przeznaczonych na inwestycje VC na terenie RP.
Ile wynosi ulga?
Zgodnie z założeniami zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie można odliczyć nawet 50% wydatków od podstawy obliczenia podatku. Wydatki te wiązać się muszą z nabyciem lub objęciem akcji lub udziałów. Oprócz tego stawka ulgi nie może przekraczać 250 000 zł w danym roku podatkowym.
Ulga zostanie wprowadzona zgodnie z Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, która Prezydent podpisał 15 listopada 2021 roku.
Czy z ulgi skorzysta również osoba inwestująca w alternatywną spółkę inwestycyjną? Jak wyliczyć kwotę oszczędności podatkowej? Jakie formalności trzeba spełnić, ubiegając się o ulgę? Zapraszamy do kontaktu! Nasi prawnicy od wielu lat zajmują się inwestycjami VC i private equity. Odpowiemy na te i na inne pytania.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!