01.03.2022

Pobyt Ukraińców w Polsce – praktyczne informacje

Łukasz Wieczorek
Piotr Grochowski

Ze względu na zbrojny atak Rosji na Ukrainę wielu obywateli Ukrainy straciło lub zostało zmuszonych, by w pośpiechu porzucić swoje gospodarstwa domowe i szukać pomocy u zagranicznych sąsiadów. Polska jest jednym z krajów, do których Ukraina ma dostęp niemalże natychmiastowy.

Szybko też polscy urzędnicy zadecydowali o dodatkowych ułatwieniach formalnych dla ukraińskich uchodźców. Poniższy przewodnik to kompleksowa informacja o tym, jak obecnie wyglądają warunki przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami zweryfikowanymi przez naszych prawników.

 

Wjazd do Polski zgodnie z obecnie (28.02.2022) obowiązującymi przepisami:

  1. Na podstawie paszportu biometrycznego – pobyt dopuszczalny do 90 dni; w tym czasie możliwe złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt i pracę, wniosku o zezwolenie na pobyt, wniosku o zezwolenie na pracę; praca możliwa też na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, ale to jest rozwiązanie na okres maksymalnie 24 miesiące, w tym czasie trzeba uzyskać zezwolenie na pracę lub pobyt i pracę).
  2. Na podstawie wizy krajowej (typ D) lub wizy Schengen (typ C), w tym wydanej przez organ innego państwa członkowskiego UE.
  3. Zezwolenia na pobyt (czasowy, stały, rezydenta długoterminowego UE).
  4. Wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej (o przyznanie statusu uchodźcy).
  5. Zgody komendanta Straży Granicznej na wjazd na okres do 15 dni.

W praktyce – polska administracja deklaruje (https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina; informacja z 27.02.2022), że każdy, kto ucieka z Ukrainy przed wojną, zostanie wpuszczony do Polski i nie musi się troszczyć o legalność swojego pobytu, ponieważ polskie służby zadbają o przedłużenie uprawnień tak długo, jak to potrzebne. Pojawiły się także informacje, że UE zamierza umożliwić Ukraińcom pobyt na terenie Unii nawet do 3 lat bez dodatkowych formalności („Przytłaczająca większość państw UE popiera propozycję zezwolenia uchodźcom z Ukrainy na pozostanie w krajach członkowskich przez co najmniej trzy lata. Formalna decyzja wkrótce — informuje New York Times” [za: onet.pl, g. 23.03 dn. 27.02.2022]).

Obniżone wymagania co do dokumentów: polscy pogranicznicy przepuszczają przez granicę ukraińską także osoby nieposiadające paszportu zagranicznego. W zupełności wystarczy inny dokument potwierdzający tożsamość (paszport, paszport wewnętrzny, akt urodzenia w przypadku dzieci nie posiadających innych dokumentów).

Pobyt w Polsce

  1. Ukraińcy posiadający paszport biometryczny mogą przebywać w Polsce do 90 dni w ramach ruchu bezwizowego.
  2. Osoby posiadające zezwolenie na pobyt mogą przebywać w Polsce do upływu terminu, na jaki zostało ono wydane. Władze polskie deklarują, że osoby, którym kończy się obecnie ważność dokumentów pobytowych, nie muszą obawiać się żadnych konsekwencji – legalność ich pobytu w Polsce będzie przedłużona.
  3. Osoby, które wjechały do Polski bez dokumentów (na podstawie zgody komendanta Straży Granicznej) mogą przebywać w Polsce przez okres 15 dni. W tym czasie powinny złożyć we właściwym dla miejsca pobytu Urzędzie Wojewódzkim wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy, ewentualnie pobyt i pracę. Należy to zrobić drogą pocztową – złożenie wniosku jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa legalnego pobytu do czasu rozpatrzenia wniosku.
  4. Osoby, które złożyły wniosek o ochronę międzynarodową (przyznanie statusu uchodźcy), przebywają legalnie w Polsce do czasu rozpatrzenia wniosku; nie mogą jednak pracować, nie będą mogły także pracować przez pierwsze 6 miesięcy od udzielenia ochrony.

Praca w Polsce

Pracować w Polsce legalnie mogą obecnie osoby posiadające pozwolenie na pracę, zezwolenie na pobyt i pracę, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, a także osoby, dla których pracodawca złożył w Urzędzie Pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

  1. Osoby, które chcą starać się o zezwolenie na pobyt lub pobyt i pracę po przekroczeniu granicy na podstawie zezwolenia Straży Granicznej, muszą złożyć odpowiedni wniosek do właściwego ze względu na miejsce pobytu Urzędu Wojewódzkiego. Jako kancelaria świadczymy usługi złożenia wniosku.
  2. Osoby, które przebywają w Polsce w ramach ruchu bezwizowego (do 90 dni), mogą w tym czasie złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt i pracę; mogą także – w przypadku znalezienia pracy – uzyskać możliwość pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Oświadczenie pozwala na pracę przez okres do 24 miesięcy, wtedy też, przed upływem okresu 90 dni pobytu w ramach ruchu bezwizowego, należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt i pracę. Wspieramy pracodawców w składaniu oświadczeń i pracowników w uzyskaniu dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce.

Osoby, które złożyły wniosek o ochronę międzynarodową (przyznanie statusu uchodźcy) nie mogą pracować do czasu przyznania ochrony międzynarodowej. Nie będą mogły także pracować przez pierwsze 6 miesięcy od udzielenia ochrony.

Opieka medyczna

  1. Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przedostali się do Polski w związku z inwazją rosyjską, mogą w razie potrzeby otrzymać bezpłatną pomoc medyczną w polskich placówkach ochrony zdrowia. Dotyczy to obywateli Ukrainy, posiadających zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r.
  2. Opieka medyczna będzie udzielana zarówno przez lekarzy pierwszego kontaktu (podstawowej opieki zdrowotnej), jak i w poradniach specjalistycznych czy też w szpitalach.

Dzieci

  1. Możliwe jest przekroczenie granicy przez dziecko nieposiadające paszportu ani innego ukraińskiego dokumentu tożsamości – na podstawie samego aktu urodzenia. Tak jak w przypadku dorosłych – uzyskanie paszportu zagranicznego na terytorium Polski jest możliwe w porozumieniu z organami konsularnymi Ukrainy i podlega prawodawstwu Ukrainy. Obecnie jednakże, jak wynika z informacji uzyskanych w konsulacie Ukrainy, paszporty zagraniczne nie są wydawane i obsługa konsularna jest zawieszona
  2. Wszystkie dzieci, niezależnie od podstawy pobytu, w wieku 7-18 lat są w Polsce objęte obowiązkiem szkolnym. Dziecko może być przyjęte do szkoły w ciągu całego roku szkolnego. Zostanie skierowane do klasy w zależności od ilości ukończonych lat nauki za granicą. Zapisanie dziecka do szkoły następuje poprzez złożenie wniosku do dyrektora szkoły. Publiczne szkoły podstawowe, w rejonie których mieszka dziecko, przyjmują dane dziecko z urzędu. W przypadku wyboru innej szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych – jest to możliwe zależnie od dostępności miejsc. W celu ustalenia, jaka szkoła ma wolne miejsca – należy zwrócić się do wydziału edukacji gminy, w której dane dziecko mieszka.

Zwierzęta

Zwierzęta towarzyszące podróżnemu (psy, koty i fretki) powinny posiadać:

  1. Chip/transponder lub czytelny tatuaż identyfikujący zwierzę.
  2. Szczepienie przeciw wściekliźnie.
  3. Świadectwo zdrowia oraz dokumentację zawierającą szczegółowe dane identyfikujące zwierzę, a także szczegóły dotyczące szczepienia i wynik próby serologicznej.
  4. Wynik badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie.

Jednakże zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Głównego Lekarza Weterynarii wjazd ze zwierzęciem z Ukrainy jest obecnie możliwy, nawet w przypadku niespełniania ww. wymagań. Wdrożono tymczasową procedurę, przewidującą złożenie oświadczenia przez właściciela/opiekuna zwierzęcia. Nie jest konieczne posiadanie wyniku badania dot. wścieklizny.

 

Mamy nadzieję, że te podstawowe informacje pomogą przetrwać ukraińskim uchodźcom w Polsce. Jeśli ktoś posiada dodatkowe pytania, obecnie utworzono całodobową infolinię, z którą można się kontaktować pod numerem telefonu: +48 47 721 75 75.

Oprócz tego utworzono specjalny portal, w którym znajdują się wszystkie oficjalne i aktualne informacje dotyczące uchodźców Ukrainy w Polsce: ua.gov.pl. Zachęcamy do obserwowania na bieżąco zmian publikowanych na stronie. Dzięki temu można uniknąć dezinformacji, a także otrzymać dedykowaną pomoc.

 

———————————————————————————–

Перебування Українців в Польщі – практичні інформації

У зв’язку із інвазією Росії проти України багато громадян України понесли втрати або були змушені у поспіху покинути свої доми та шукати допомоги у своїх закордонних сусідів. Польща є одниією із держав, до яких в Україні є прямий доступ.

Польські чиновники швидко ухвалили додаткові полегшення для біженців із України. Нинішній довідник є комплексовою інформацією про умови перетину польсько-українського кордону. Ми запрошуємо дізнатися з нижчевказаними інформаціями, яких підготували наши юристи.

В’їзд до Польщі згідно чинному на 28.02.2022 законодавству:

  1. Особи, що перебувають в Польщі у рамках безвізового режиму (до 90 днів), можуть впродовж цього часу подати заяву на отримання дозволу на проживання і роботу; вони також можуть – якщо знайдуть роботу – отримати можливість працювати на підставі заяви працедавця про доручення роботи іноземцеві. Декларація дозволяє роботу на строк до 24 місяців, в цьому випадку до витікання 90-денного безвізового періоду необхідно подати заяву на отримання дозволу на проживання і роботу. Ми допомагаємо працедавцям в поданні декларацій, а працівникам – в отриманні документів, що надають право на легальне перебування в Польщі.
  2. На підставі національної візи (тип D), або Шенґенські візи (тип С), у тому числі такій, яку надала Українцеві інша держава Євросоюзу.
  3. На підставі дозволу на перебування (часове, постійне, перебування довгострокового резидента ЄС).
  4. На підставі заяви на надання міжнародної охорони (надання статусу біженця).
  5. На підставі дозволу керуючого Прикордонною Службою (Стражєю Ґранічною) Республікі Польща – до 15 днів.

На практиці – польські чиновники декларують (https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina; інформація опублікована 27.02.2022), що кожному, хто втікає з України перед війною, дозволять в’їхати до Польщі, та що така людина не повиння хвилюватися про легальність свого побуту в Польщі, тому що польські чиновники піклуватимуться, щоб їх перебування в Польщі було легальо, доки це буде потрібно. З’явилися також інформації, що ЄС планує дозволити Українцям перебувати на території Союзу навіть до 3 років без додаткових формальностей («Переважна білшість держав ЄС підтримує пропозицію надання біженцям із України дозволу на перебування в державах-учасниках ЄС щонайменш на три роки. Рішення незабаром – інформує Нью Йорк Таймс» [Onet.pl, 23.03 г., 27.02.2022]).

Обмежені вимоги щодо документів: польська прикордонна служба (Страж Ґранічна) дозволяє перетинати кордон також особам, в якиї нема закордонпаспорту. Повністю вистачить інший документ, що підтверджує ідентичність (паспорт, внутрішній паспорт, акт народження у випадку дітей, які не мають інших документів).

Перебування в Польщі

  1. Українці, в яких є біометричний паспорт можуть перебувати в Польщі протягом 90 днів у безвізовому режимі.
  2. Люди, в яких є дозвіл на перебування в Польщі, можуть перебувати в Польщі до закінчення строку, на який польська влада прийняла рішення про перебування. Польська влада декларує однако, що люди, у яких закінчується строк гідності побутових документів, не повинні боятися ніяких наслідків – легалність їхнього побуту в Польщі буде продовжена.
  3. Люди, які в’їхали до Польщі без документів (на підставі згоди від коменданта Прикордонної Служби (Стражи Ґранічной)) можуть перебувати в Польщі строком до 15 днів. Впродовж цього періоду такі особи повинні подати до Установи Воєводи визначеній за місцем перебування заяву на дозвіл на часове перебування або перебування та працю. Це треба зробити поштою – подання заяви є однозначним із легалізацією побуту до дня розглядення заяви Воєводою.
  4. Особи, що звернулися за міжнародним захистом (наданням статусу біженця), можуть легально знаходитися в Польщі до розгляду їх заяви; проте вони не можуть працювати, і не зможуть працювати впродовж перших 6 місяців після надання захисту.

Праця в Польщі

Нині легально працювати в Польщі можуть особи, що мають дозвіл на роботу, дозвіл на проживання і роботу, дозвіл на проживання для довгострокового резидента ЄС, а також особи, відносно яких працедавець подав у Бюро праці заяву про доручення роботи іноземцеві.

  1. Особи, що бажають отримати дозвіл на проживання або дозвіл на проживання і роботу після перетину кордону на підставі дозволу пограничної служби, повинні подати відповідну заяву в провінційне управління за місцем проживання. Як юридична фірма, ми надаємо послугу пов’язане із поданням заяви.
  2. Особи, що перебувають в Польщі у рамках безвізового режиму (до 90 днів), можуть впродовж цього часу подати заяву на отримання дозволу на проживання і роботу; вони також можуть – якщо знайдуть роботу – отримати можливість працювати на підставі заяви працедавця про доручення роботи іноземцеві. Декларація дозволяє роботу на строк до 24 місяців, в цьому випадку до витікання 90-денного безвізового періоду необхідно подати заяву на отримання дозволу на проживання і роботу. Ми допомагаємо працедавцям в поданні декларацій, а працівникам – в отриманні документів, що надають право на легальне перебування в Польщі.
  3. Особи, що звернулися за міжнародним захистом(статус біженця), не можуть працювати до тих пір, поки їм не буде наданий міжнародний захист. Вони також не зможуть працювати впродовж перших 6 місяців після отримання захисту.

Медичне обслуговування

  1. Усі громадяни України, які в’їхали в Польщу у зв’язку з російським вторгненням, можуть при необхідності отримати безкоштовну медичну допомогу в польських медичних установах. Це стосується громадян України, що мають в проїзному документі свідоцтво, видане Пограничною охороною Республіки Польща, або відбиток друку Пограничної охорони Республіки Польща, що підтверджує їх законне перебування на території Республіки Польща після перетину кордону з 24 лютого 2022 року.
  2. Медична допомога виявлятиметься як лікарями загальної практики (первинна медико-санітарна допомога), так і в спеціалізованих клініках або лікарнях.

Діти

  1. Для дитини, що не має паспорта або іншого українського документу, що засвідчує ідентичність, перетин кордону можливий – на підставі свідоцтва про народження. Як і у випадку з дорослими – отримання закордонного паспорта на території Польщі можливо за домовленістю з консульськими установами України і регулюється українським законодавством. Проте нині, згідно інформації, отриманої в консульстві України, закордонні паспорти не видаються, а консульські послуги призупинені.
  2. Усі діти, незалежно від місця проживання, у віці від 7 до 18 років підлягають обов’язковій освіті в Польщі. Дитина може бути прийнята в школу впродовж усього навчального року. Його/її направлять в клас залежно від кількості завершених років навчання за кордоном. Зарахування дитини в школу відбувається шляхом подання заяви на ім’я директора школи. Державні початкові школи в районі проживання дитини приймають дитину згідно із місцем перебування дитини. У разі вибору іншої початкової школи і середньої школи, це можливо залежно від наявності місць. Щоб дізнатися, в якій школі є вільні місця, звернетеся у відділ освіти муніципалітету, де живе ваша дитина.

Тварини

Тварини, супроводжуючі мандрівника (собаки, кішки і тхори), повинні мати:

  1. Чіп/транспондер або розбірливе татуювання, що ідентифікує тварину.
  2. Вакцинація проти сказу.
  3. Свідоцтво про здоров’я і документація з вказівкою ідентифікаційних даних тварини, а також відомостей про щеплення і результати серологічного тесту.
  4. Результат тесту на титрування антитіл до сказу.

Проте, згідно інформації, опублікованої Головним ветеринарним лікарем, в’їзд з твариною з України тепер можливий, навіть якщо вищезгадані вимоги не дотримані. Була введена тимчасова процедура, що передбачає заяву власника/опікуна тварини. Наявність результатів тесту на сказ не обов’язково.

Ми сподіваємося, що ця підставова інформація допоможе українським біженцям вижити в Польщі. Якщо у когось виникнуть додаткові питання, була організована цілодобова гаряча лінія, на яку можна звернутися по телефону : +48 47 721 75 75.

Крім того, створений спеціальний портал, на якому можна знайти усю офіційну і актуальну інформацію про українських біженців в Польщі : ua.gov.pl. Ми закликаємо вас стежити за змінами, що публікуються на сайті. Таким чином, ви зможете уникнути дезинформації і отримати кваліфіковану допомогу.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.
Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v2. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

Administratorem Twoich danych osobowych jest
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Warszawa

Rondo ONZ 1,

00-124 Warszawa,

+48 12 3957161

kontakt@kwkr.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

 

Do you want to be up to date? Sign up for our newsletter

By subscribing to our newsletter, you consent to the sending of information by e-mail on important events in the field of law, legislative changes and the activities of the Law Firm.

read more

The administrator of your personal data is KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. with headquarters in Krakow, ul. Kącik 4, 30-549 Krakow. Your data will be processed for the purpose of sending our newsletter. You have the right to request access to your personal data, their copies, rectification, deletion or limitation of processing, as well as the right to object to the processing and to lodge a complaint with the supervisory authority. More details can be found in our Privacy Policy.