W grudniu 2020 r., m.in. w związku z sytuacją polityczną w Białorusi, Polska przyjęła nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców będących obywatelami tego kraju (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj). W lipcu bieżącego roku program został rozszerzony na obywateli Ukrainy, Rosji, Armenii, Gruzji i Mołdawii. Nie ulega wątpliwości, że założenia Poland Business Harbour (PBH) znacząco ułatwiają specjalistom z branży IT osiedlenie się i pracę w Polsce.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Zainteresowany przyjazdem do Polski specjalista z jednego z powyższych krajów musi posiadać:
- dowód zainteresowania zatrudnieniem od jednej z polskich firm zgłoszonych do programu PBH (z tego wymogu zwolnieni są obywatele Białorusi),
- wykształcenie techniczne w kierunku technologii informacyjnych lub
- co najmniej roczne doświadczenie w branży IT.
Jak wygląda procedura?
Cudzoziemiec spełniający powyższe wymogi musi zgłosić się do polskiego konsulatu i złożyć wniosek o przyznanie wizy PBH. Wniosek ten urzędnicy traktują priorytetowo. W efekcie w ciągu kilku tygodni, na podstawie uzyskanej wizy, specjalista IT może przyjechać do Polski i podjąć tu pracę. Co niezwykle istotne: może wykonywać zawód zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i w ramach relacji B2B. Ta ostatnia nie jest standardowo dla cudzoziemców dostępna, gdyż nie mogą oni prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej. Z kolei założenie spółki jest drogie i nie stanowi preferowane rozwiązanie dla freelancerów, chcących szybko współpracować z polskimi podmiotami).
W odróżnieniu od zwykłej procedury uzyskanie wizy PBH nie wymaga zezwolenia na pracę. Oprócz tego nie jest obowiązkowe posiadanie zgody na pobyt i pracę. Co więcej, zezwolenie na pracę, w postaci zwykłego pozwolenia lub tzw. Niebieskiej Karty, cudzoziemiec może uzyskać już po przyjeździe do Polski. Wtedy też może się o nie starać w rocznym okresie ważności wizy PBH, na jej podstawie pracując przez ten czas. Procedura uzyskania PBH jest krótkotrwała i nieskomplikowana. Znacznie różni się od ciągnących się miesiącami, uciążliwych i obarczających cudzoziemców niepewnością sytuacji życiowej postępowań pobytowych. A to zdecydowanie wpływa na jej atrakcyjność.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!