Pod koniec lipca, na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowej, fundamentalnej dla wielu przedsiębiorców ustawy – Prawa Komunikacji Elektronicznej. Ma ona zastąpić w grudniu kilkunastoletnią już, obszerną ustawę Prawo Telekomunikacyjne, a także znowelizować szereg innych ustaw.
Projekt ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej – cel zmian
Projekt całkiem nowego aktu prawnego uzasadniony jest zakresem i ilością zmian oraz koniecznością uporządkowania, przeredagowania i niejednokrotnie uproszczenia dotychczas funkcjonujących przepisów. Ma również dostosować przepisy, aby ułatwić wprowadzenie w Polsce trzech śmiałych planów Unii Europejskiej:
- zapewnienia gigabitowego dostępu do Internetu w miejscach stanowiących siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego,
- zapewnienia na wszystkich obszarach miejskich oraz na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych zasięgu sieci 5G,
- zapewnienia we wszystkich gospodarstwach domowych w Europie dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.
Polski Rząd, w ramach Narodowego Planu Szerokopasmowego, zobowiązał się do realizacji tych celów w ciągu najbliższych 5 lat.
Prawo Komunikacji Elektronicznej a zgody marketingowe
Co zaś zmienia się w kwestii dostawców usług świadczonych drogą elektroniczną, zbierania zgód na marketing oraz korzystania z plików cookies? Niestety, zgodnie z aktualnym tekstem projektu, niezbyt wiele.
Dobrym ruchem Ustawodawcy jest połączenie wymogu uzyskania dwóch zgód na marketing w jedną – dotychczas wymóg uzyskania zgody wynikał niezależnie z art. 172 Prawa Telekomunikacyjnego oraz z art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Oba artykuły zostaną uchylone i z ich treści powstanie nowy przepis art. 360 Prawa Komunikacji Elektronicznej.
Oprócz pozytywnej zmiany formalno-porządkowej, Ustawodawca nie pokusił się jednak o dalej idące zmiany, które pozwalałyby uregulować kwestie zbierania zgód marketingowych i np. cold mailingu w sposób bardziej przystępny dla przedsiębiorców, co wielu przedsiębiorców przyjmie z pewnym zawodem.
Do dnia 28 sierpnia 2020 r. istnieje jednak możliwość zgłoszenia uwag do projektu w ramach konsultacji społecznych, w związku z czym zachęcamy do przekazywania do Kancelarii swoich opinii, które możemy zgłosić następnie w ramach procesu legislacyjnego.
Aby przesłać swoje uwagi zapraszamy do przejścia do zakładki KONTAKT.