Zgodnie z złożoną Państwu obietnicą, wracamy do tematu fundacji rodzinnej. Tym razem associate, doradca podatkowy Radosław Urban bierze na tapet kwestię opodatkowania osób fizycznych, które są beneficjentami świadczeń przekazanych im przez fundację. Jaka jest wysokość podatku PIT dla beneficjentów fundacji rodzinnej? W jakim przypadku następuje zwolnienie z opodatkowania? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule przygotowanym przez specjalistę KWKR.
Zasady opodatkowania fundacji rodzinnej dla osób fizycznych
Jak przypomina doradca podatkowy Radosław Urban, wobec fundacji rodzinnej, podobnie jak innych podmiotów prawnych, pojawia się kwestia podwójnego opodatkowania. Konieczność opłacenia podatku dochodowego spoczywa zarówno na samej fundacji, jak i jej beneficjentach. W tym wpisie skupimy się przede wszystkim na drugim z wymienionych przypadków.
Doradca KWKR wskazuje, że konstrukcja opodatkowania świadczeń dla beneficjentów podatkiem PIT jest standardowa dla właściwej ustawy; przychód najpierw przypisywany jest do konkretnego źródła, a w przepisach szczególnych uregulowana jest wysokość podatku i ewentualne zwolnienia z konieczności jego opłacania. Zgodnie z projektowanym art. 20 ust. 1g ustawy o PIT, przychody uzyskane przez osoby fizyczne w ramach świadczeń z fundacji rodzinnej, a także mienie związane z rozwiązaniem fundacji, są uznawane za przychody pozyskane z innych źródeł.
Jaka jest stawka podatku PIT dla osób fizycznych?
Jak wskazuje Radosław Urban, stawka podatku PIT od przychodów uzyskanych ze świadczeń przekazanych przez fundację rodzinną, zależy od kilku czynników. Autor wyodrębnia trzy grupy podatników:
- zwolnienie podatkowe przyznane jest fundatorowi lub jego małżonkowi oraz jego wstępnych i zastępnych (do tej grupy można zaliczyć np. rodziców, pasierbów, ojczymów i macochy).
- Podatek PIT w wysokości 10% od uzyskanego przychodu zapłacą m. in. zięciowie, teściowie, dzieci lub małżonkowie jego rodzeństwa.
- 15% oprocentowanie przychodu obejmie z kolei beneficjentów nie należących do żadnej z dwóch powyższych kategorii.
Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo we środowym wydaniu Rzeczpospolitej. Autor artykułu zamieścił w nim również przykład, który w praktyczny sposób przedstawia zasady opodatkowania beneficjentów będących osobami fizycznymi.
Jeżeli temat fundacji rodzinnej jest dla Państwa ciekawy, zachęcamy do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami stworzonymi przez eksperta KWKR. Przypominamy, że Radosław Urban przedstawił już ogólne założenia funkcjonowania fundacji rodzinnej, a także wziął na tapet temat ukrytych kosztów fundacji.