09.10.2020

Start biznesu w Polsce dla Białorusinów. Poradnik.

Katarzyna Augustyniak

Planujesz przenieść swój biznes z Białorusi do Polski? A może po prostu chcesz założyć swoją firmę u zachodnich sąsiadów? Zastanawiasz się, jak przeprowadzić relokację Twoich pracowników do Polski? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym kompleksowym poradniku przygotowanym z myślą o (przyszłych) przedsiębiorcach z Białorusi, których plany biznesowe łączą się z Polską.

Dlaczego warto inwestować w Polsce?

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa pokazał, że polska gospodarka należy do jednych z najbardziej stabilnych w Unii Europejskiej. Podczas gdy większość krajów europejskich odnotowało spadki PKB na poziomie nawet 18,5 proc. jak w przypadku Hiszpanii oraz nieco niższych jak w sytuacji Chorwacji (14,9 proc.), Węgier (14,5 proc.), Grecji (14 proc.), Portugalii (13,9 proc.) oraz Francji (13,8 proc.), PKB Polski w tym czasie skurczyło się jedynie o 8,9 proc. To m.in. efekt polityki państwa, która oferuje przedsiębiorcom wsparcie finansowe w postaci Tarcz Antykryzysowych.

Co więcej, trwają prace legislacyjne zmierzające do wprowadzenia w Polsce tzw. estońskiego CIT-u. Ta atrakcyjna forma opodatkowania firm miałaby działać już od początku 2021 roku. Jego wprowadzenie ma maksymalnie uprościć rozliczenia związane z podatkami oraz przesunąć czas poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. To oczywiście rozwiązanie opcjonalne – przedsiębiorca będzie mógł zdecydować, czy woli rozliczać się na starych, czy nowych zasadach. Ta elastyczność podatkowa w Polsce to ważny czynnik, na który zwracają uwagę zagraniczni klienci naszej Kancelarii, którym pomagamy założyć biznes w Polsce.

Nasze wieloletnie doświadczenie związane z obsługą biznesu transgranicznego pokazuje wyraźnie, że cudzoziemcy inwestujący w Polsce mogą budować swój biznes na tak korzystnych warunkach jak: ochrona prawna oraz demokratyczna polityka państwa. Cudzoziemcy, w tym Białorusini, mogą wybrać dowolny rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, a swój dochód transferować na dowolnie wybraną walutę. Nie istnieją ograniczenia inwestycyjne czy te dotyczące wielkości kapitału, który można wywieźć z Polski.

Nasze wsparcie dla Twojego biznesu w Polsce

Sprawnie pomagamy w zakładaniu biznesu w Polsce. Nasze kompetencje są rokrocznie doceniane w międzynarodowych rankingach prawniczych takich jak Legal500, Chambers czy ranking dziennika „Rzeczpospolita”. Rankingi te analizują skuteczność działań m.in. w obszarze prawa korporacyjnego, IT, nowych technologii, obsługi startup-ów czy spółek, a także śledzących nasz dynamiczny rozwój.

Posiadane przez naszą Kancelarię know-how pozwala na opracowanie optymalnego planu uruchomienia biznesu w Polsce oraz sprawne przeprowadzenie klienta spoza Polski – z dowolnego kraju świata, w tym np. Białorusi – przez proces zakładania dowolnego typu działalności gospodarczej w Polsce.

Z naszą pomocą możesz zacząć swój biznes od zera albo – jeśli czujesz, że nie masz na to czasu – kupić gotową spółkę. Oferowane spółki są zarejestrowane w rejestrze spółek, mają nadany numer podatkowy i nie posiadają żadnej historii handlowej. Pozwoli Ci to rozpocząć działalność biznesową praktycznie w kilka dni od poinformowania nas o chęci posiadania gotowej spółki. Dotychczas założyliśmy ponad 150 tego rodzaju spółek, wiemy więc jak sprawnie wdrożyć to rozwiązanie także dla Ciebie.

O korzyściach związanych z gotowymi spółkami przeczytasz w naszym innym artykule – KLIKNIJ I CZYTAJ 

Oczywiście, gotowa spółka to niejedyne rozwiązanie. Poznając Twoje oczekiwania oraz rodzaj prowadzonego lub planowanego biznesu, dobierzemy wygodną pod względem kosztowym i organizacyjnym dla Ciebie formę i strukturę prawną działalności gospodarczej.

Dopełniamy formalności i przeprowadzamy przez wszelkie regulacje

Po założeniu działalności gospodarczej, nie zostawiamy Cię samego. Służymy pomocą podczas dopełniania wszelkich czynności, które umożliwią Ci rozwój biznesu. Pomagamy przy zakładaniu rachunku bankowego, zgłoszeniu go na tzw. białą listę podatników, wspieramy także przy dokonywaniu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Pomagamy także w kwestiach związanych z importem i eksportem towarów lub usług.

Jesteśmy nowoczesną kancelarią, z zespołem prawników, którzy dostosowują swoje usługi do dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej oraz świata cyfrowego. Przeprowadzimy Cię przez digitalizację wszelkich procesów od strony back office’owej – pomożemy wdrożyć kwalifikowany podpis elektroniczny, zorganizować elektroniczny obieg dokumentów, zelektronizować dokumentację HR, itd. W ten sposób zoptymalizujesz koszty działalności swojej organizacji, a przede wszystkim przyspieszysz jej pracę. Przejście na zarządzanie online jest obecnie koniecznością, w szczególności w kontekście COVID-19 czy zdalnej dostępności części menedżerów lub członków zarządu znajdujących się poza granicami Polski.

Kierunek-Polska, czyli o relokacji pracowników z Białorusi

Chciałbyś sprowadzić pracowników lub wspólników z Białorusi do Polski? A może sam potrzebujesz zezwolenia na pobyt w Polsce? Zajmujemy się tym od niemal dziesięciu lat. Znamy więc wyzwania, z którymi mierzą się na bieżąco osoby chcące zatrudniać w Polsce cudzoziemców, zwłaszcza tych spoza Unii Europejskiej. Wiemy dokładnie, jak sprawnie zaplanować proces relokacji oraz przeprowadzić postępowania administracyjne z tym związane.

Dzięki bardzo dokładnej znajomości prawa imigracyjnego oraz zagadnień związanych z relokacją w najkrótszym możliwym terminie przygotowujemy takie dokumenty jak zezwolenia na pobyt/pracę dla pracowników, w tym tzw. blue card. Z naszą pomocą uzyskasz także zezwolenie na pobyt dla wspólników czy współwłaścicieli swojego biznesu, tzw. business residence permit. Tego typu dokumenty są niezbędne do tego, by ze spokojem zajmować się swoim biznesem na miejscu w Polsce. Dla osób planujących na dłużej związać się z Polską i innymi krajami Unii Europejskiej, świadczymy pomoc w uzyskaniu obywatelstwa czy statusu rezydenta długoterminowego UE.

Wzory umów w jednym miejscu

Założyłeś już działalność, dopełniłeś wszelkich formalności z tym związanych, a pracownicy lub wspólnicy z Białorusi już mają zapewnione odpowiednie dokumenty. Nie wiesz jednak jak dostosować kwestie kadrowo-administracyjne do polskich realiów? Możemy przygotować dla Ciebie pakiet potrzebnych wzorów dokumentów (w różnych wersjach językowych).

Taki standardowy pakiet zawiera:

– wszystkie rodzaje umów dla personelu (umowy o pracę, umowy B2B);

– regulaminy, oświadczenia i inne dokumenty wymagane przez polski Kodeks pracy;

– dokumenty dla kontrahentów (regulaminy, umowy dla klientów, kontrakty dla dostawców usług/towarów dla Twojego biznesu, umowy o zachowaniu poufności (NDA), itd.).

Dbamy o bezpieczeństwo Twojej marki

Masz świetny autorski projekt, a Twoja firma ciekawą, unikalną markę? Pomożemy Ci ułożyć strategię ochrony praw własności intelektualnej w firmie, a następnie wdrożyć konkretne środki ochrony:

– zabezpieczymy kwestie prawno-autorskie w kontraktach,

– zarejestrujemy znaki towarowe (w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej czy w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO)).

W razie naruszenia Twoich praw własności intelektualnej – podejmiemy odpowiednie kroki prawne przed sądami, organami ds. ochrony własności intelektualnej czy organami ochrony konkurencji i konsumentów.

W kontakcie z klientem niepolskojęzycznym posługujemy się głównie językiem angielskim, ale wedle życzenia możemy porozumiewać się także w innych językach (np. rosyjskim).

Jesteś zainteresowany? Napisz e-mail na: kancelaria@kwkr.pl lub skontaktuj się z naszym prawnikiem:

r.pr. Łukasz Wieczorek

email: lukasz.wieczorek@kwkr.pl | telefon: 48 517 851 868

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.
Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

Administratorem Twoich danych osobowych jest
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Warszawa

Rondo ONZ 1,

00-124 Warszawa,

+48 12 3957161

kontakt@kwkr.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

 

Do you want to be up to date? Sign up for our newsletter

By subscribing to our newsletter, you consent to the sending of information by e-mail on important events in the field of law, legislative changes and the activities of the Law Firm.

read more

The administrator of your personal data is KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. with headquarters in Krakow, ul. Kącik 4, 30-549 Krakow. Your data will be processed for the purpose of sending our newsletter. You have the right to request access to your personal data, their copies, rectification, deletion or limitation of processing, as well as the right to object to the processing and to lodge a complaint with the supervisory authority. More details can be found in our Privacy Policy.