Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy realizującej założenia tzw. Polskiego Ładu. W proponowanych przepisach zawarto między innymi szereg ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Z przynajmniej części z nich skorzystać będą mogły również firmy z sektora IT.
Ulga B+R oraz IP Box
Zgodnie z proponowanymi zmianami przedsiębiorstwa korzystające z ulgi B+R będą mogły m.in. odliczyć 200% kosztów wynagrodzeń pracowników i współpracowników, łącznie ze składkami ZUS. Dodatkowo podatnicy będą mogli równolegle korzystać z ulgi B+R oraz IP Box, co wcześniej nie było możliwe. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Dla osób, które korzystają z preferencyjnej 5%-owej stawki podatku w ramach dochodów uzyskiwanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej? Możliwość równoległego odliczania kosztów uzyskania przychodów na podstawie ulgi B+R.
Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników
Podatnicy, którzy osiągnęli w roku podatkowym stratę, albo ich dochód był niższy od kwoty przysługującego im odliczenia w ramach ulgi B+R, będą mogli obniżyć wysokość odprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy wynagrodzeń swoich pracowników o wartość niewykorzystanej ulgi B+R. Proponowane przepisy będą dotyczyć jednak wyłącznie pracowników, którzy przeznaczają co najmniej 50% swojego czasu na realizację działalności badawczo-rozwojowej.
Ulga na prototyp
Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie tzw. ulgi na prototyp. Umożliwi ona zaliczenie wydatków poniesionych na stworzenie i testowanie prototypu produktu do kosztów uzyskania przychodu. Oprócz tego podatnicy będą mieli możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku kwoty stanowiącej 30% kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia go na rynek. Wysokość odliczenia nie będzie mogła jednak przekroczyć 10% dochodu przedsiębiorcy w danym roku podatkowym.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!